• KONKURS CZYTELNICZY
        • KONKURS CZYTELNICZY

        • Zapraszamy uczniów klas IV-VI do udziału w konkursie czytelniczym „Jaka to książka?" organizowanym przez bibliotekę szkolną w dniu 29 marca 2023r.

          Bliższe szczegóły znajdziecie w zamieszczonym poniżej regulaminie. 

        • SPOTKANIE Z ARCYBISKUPEM

        • Mali ambasadorowie 
          Ostatnia niedziela była inna niż wszystkie dla naszego Koła Misyjnego W parafii Opatrzności Bożej gościliśmy ks. arcybiskupa Wacława Depo. Po uroczystej Mszy św. spotkał się również z nami. Rozmawialiśmy o Jego rodzinie i naszej pracy misyjnej. Chyba jesteśmy ważni dla księdza Arcybiskupa, bo nazwał nas ambasadorami Pana Jezusa. Ambasador to szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, a my poprzez działalność Koła Misyjnego reprezentujemy właśnie Pana Jezusa i Jego Kościół. Ks. Arcybiskup był z nas dumny a my szczęśliwi, że jesteśmy ważni i potrzebni. 
          To był wspaniały dzień, bo teraz wiemy, że wszystko co robimy tu, w Strzelcach Wielkich ma znaczenie dla całego Kościoła. Może kiedyś pojedziemy do tych krajów, o których teraz się uczymy i którym, jak umiemy, jako ambasadorowie pomagamy. Ale zanim to się stanie, będziemy się pilnie uczyć i działać w Kole Misyjnym! 
                                                                                                                                                                          Jolanta Kuc

        • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

        • Ministerstwo Zdrowia w 2004 r. ustanowiło 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, aby zwrócić uwagę na temat depresji oraz potrzebę upowszechniania wiedzy w zakresie jej objawów i zachęcanie do podejmowania leczenia.       
          Depresja - jest stanem charakteryzującym się długotrwale obniżonym nastrojem oraz szeregiem innych objawów psychicznych i somatycznych. 
          Jej przebieg może być przewlekły, ze stałym nasileniem objawów lub może ona przyjmować postać nawracających epizodów o łagodnym, umiarkowanym lub ciężkim nasileniu, oddzielonych okresami dobrego samopoczucia (taki stan trwa co najmniej 2 m-ce). Objawy depresji u młodych osób nie różnią się znacząco od tych obserwowanych u dorosłych, wywołują podobne trudności w codziennym funkcjonowaniu i znacząco ograniczają możliwości adaptacyjne nastolatka. Do objawów tych zaliczamy miedzy innymi:

          Do objawów tych zaliczamy miedzy innymi:

          • codziennie odczuwane uczucie przygnębienia lub rozdrażnienia,
          • wyraźne zmniejszenie aktywności, utrata zainteresowań, utrata odczuwania przyjemności z dawniej ulubionych zajęć,
          • znaczący brak apetytu lub nadmierny apetyt, utrata wagi lub jej znaczny wzrost,
          • bezsenność lub nadmierna senność,
          • pobudzenie lub spowolnienie psychoruchowe,
          • ciągłe zmęczenie, brak energii,
          • poczucie beznadziei, nieadekwatne poczucie winy lub krzywdy,
          • niską samoocenę,
          • problemy z kojarzeniem, myśleniem, koncentracją,
          • dolegliwości somatyczne- bóle głowy, mięśni, żołądka, nerwobóle,
          • powracające myśli o śmierci i samobójstwie, okaleczanie

          Powyższa lista wskazuje na podstawowe obszary aktywności młodego człowieka i oczywiście nie uwzględnia indywidualnych, charakterystycznych dla danej osoby symptomów. Zawsze jednak powinno się zwracać uwagę na istotne zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu nastolatka, które mogą sugerować, że potrzebuje on pomocy:

          • obserwowane zachowanie powinno być odmienne od normalnego, codziennego funkcjonowania dziecka i utrzymywać się w sposób ciągły przez około 2 tygodnie,
          • obniżony nastrój nie może być związany z jakimś przykrym wydarzeniem (np. zepsuta zabawka, zła ocena w szkole, kara ),
          • objawy powinny pojawiać się w różnych kontekstach, w stosunku do różnych osób, przy różnych czynnościach,
          • objawy powinny negatywnie wpływać na rozwój dziecka i powinny powodować wyraźne napięcie, niepokój, przygnębienie,
          • należy wykluczyć zły stan zdrowia lub leki/toksyny, mogące wywołać obserwowane objawy.

           O pomoc można zwrócić się do:

          • poradni psychologiczno-pedagogicznej dysponującej wyspecjalizowanym zespołem psychologów, pedagogów i terapeutów;
          • poradni zdrowia psychicznego - depresja jest zaburzeniem psychiatrycznym, nie można więc pominąć pomocy lekarskiej (szczególnie psychiatry);
          • wydziałów edukacji , które współpracują z pozostałymi instytucjami, dysponują też najczęściej szeroką  informacją na temat tego, gdzie udać się po pomoc w danej miejscowości lub okolicy;

          Infolinie pomocowe:

          800 100 100 – Wsparcie dla Nauczycieli i Rodziców – bezpłatny i anonimowy telefon dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie pomocy dzieciom  i nastolatkom przeżywającym kłopoty i trudności.

          800 080 222 – Linia Dzieciom – bezpłatna i całodobowa infolinia, zapewnia profesjonalną pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli.

                                                                                                                            Katarzyna Grzesiak
          – pedagog specjalny

           W niniejszym omówieniu wykorzystano materiały informacyjne pochodzą ze stron internetowych: Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych  oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.

        • SZKOLNY, KOCI ŚWIAT...

        • Światowy Dzień Kota to święto obchodzone przez wszystkich miłośników mruczków 17 lutego. Jak mawiał Albert Schweitzer "istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia — muzyka i koty". Według raportu FEDIAF Facts and Figures 2020 Polska jest czwartym krajem w Europie pod względem liczby mruczków (niespełna 7 milionów). 
          Z tej okazji w szkole, podczas lekcji, przerw oraz zajęć świetlicowych 
          zagościły "kocie klimaty" - makijaże, przebrania, maskotki, prace plastyczno - techniczne, książki, piosenki i filmy o kotach, fotki i rysunki domowych futrzaków.
          Nasz szkolny, koci dzionek dostarczył wszystkim ciepłych i radosnych emocji.

          ​​​​NASI PUCHACI PUPILE... w obiektywie

          Kiedy jest Dzień Kota?

          W Polsce Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego. Co ciekawe, w naszym kraju święto ma krótką tradycję. Dzień kota obchodzony jest od dopiero od 2006 roku, ale początkowo świętowano innego dnia, 19 lutego. Pomysł utworzenia Światowego Dnia Kota wziął się z chęci uwrażliwienia ludzi na los bezdomnych zwierząt oraz niesienia pomocy kotom. Choć święto kota w Polsce nazywane jest Międzynarodowym Dniem, to w innych krajach obchodzone jest innego dnia. W Stanach Zjednoczonych święto kota jest obchodzone 29 października, w Japonii 22 lutego, w Wielkiej Brytanii 8 sierpnia, a w Rosji 1 marca. Jedynie we Włoszech, Dzień Kota obchodzony jest tak samo jak w Polsce 17 lutego. 


          Co można kupić kotu na Dzień Kota?

          Każdy właściciel kota najlepiej wie, co lubi jeść jego zwierzak. Jeśli kot jest prawdziwym łasuchem, warto Dlatego z okazji tego święta poczęstować swojego pupila pyszną przekąską. 

          To jednak nie wszystkie sposoby na uszczęśliwienie swojego zwierzaka. Koty uwielbiają zabawki, zwłaszcza te stylizowane na.... myszkę. Można również obdarować swojego pupila gadżetem dla kotów. Świetnie sprawdzą się także drapaki dla kotów. Jak wiadomo, koty uwielbiają kartony, dlatego można skorzystać z najprostszego rozwiązania i przygotowań dla swojego zwierzaka drapak z kartonu. 


          Co koty lubią?

          Miłośnicy kotów powinni pamiętać, że ich pupile uwielbiają głaskanie i drapanie po głowie, brodzie, plecach i karku. Nie zależy za to głaskać po brzuchu, ogonie czy po łapach. W tych miejscach koty mają swoje strefy zakazane. 
          Jeśli mowa o tym co koty lubią najbardziej, nie sposób nie wspomnieć o kocich przysmakach. Koty uwielbiają wołowinę, jagnięcinę, drób oraz ryby. Nie należy jednak podawać kotom surowego mięsa. 

          Czy kot jest pamiętliwy?

          Istnieje wiele opinii na temat kotów. Zdaniem niektórych zwierzaki są wyjątkowo pamiętliwe, przez co łatwo obrażają się na swoich właścicieli i długo chowają urazę. Choć słynne kocie fochy można odbierać w charakterze żartu to faktem jest, że zdaniem naukowców, koty mają świetną pamięć. Co ciekawe, koty mogą zapamiętywać różne fakty ze swojego życia i odczucia, które tym towarzyszyły przy okazji tych zdarzeń. Oznacza to, że koty pamiętają dawne krzywdy i są wyjątkowo drobiazgowe. 

          Trzeba jednak pamiętać, że notoryczne niszczenie przedmiotów czy atakowanie opiekuna nie wynika ze złośliwości kota, ale świadczy o problemach zdrowotnych lub behawioralnych. Dlatego też w takich przypadkach należy zasięgnąć opinii specjalisty, który wskaże przyczynę niewłaściwego zachowania. 

          Dlaczego kot liże, a potem gryzie?

          Zwierzęta komunikują się z ludźmi za pomocą  różnych sposobów. Zdarza się, że ludzie mylnie odczytują niektóre zachowania swoich zwierzaków, także kotów. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co oznaczają konkretne zachowania, aby odpowiednio reagować. Wiele osób zastanawia się, dlaczego kot liże, a potem gryzie. Okazuje się, że takie zachowanie wcale nie musi świadczyć o złych intencjach zwierzaka. Koty mogą w ten sposób okazywać swoje przywiązanie i miłość do właściciela. 
          Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie zachowania kotów jesteśmy w stanie wytłumaczyć. Niektóre z nich wciąż pozostają zagadką. Dlatego trzeba zaakceptować, że koty pod niektórymi względami wciąż pozostają zagadką, a ich natura może wydawać się dla nas trudna do zrozumienia.
           
          Co koty robią w nocy?

          Niektóre zachowania kotów mogą zaskakiwać i trudno dopatrywać się w nich logiki. Niektóre koty śpią w dokładnie takiej samej porze, jak ich właściciele i wstają równo z budzikiem. Inne po zmroku się uaktywniają i trudno nad nimi zapanować. Jeśli kot nie śpi w nocy, nie należy się martwić. To całkowicie naturalne zachowanie. Niektóre koty po zmroku odczuwają nadmiar energii i dlatego nocą zamiast spać, biegają. Wynika to także z faktu, że podczas nieobecności swoich właścicieli, większość kotów śpi. W takim przypadku nie ma nic nadzwyczajnego, że wieczorem koty są energiczne i nadaktywne. 

        • SZAFUJEMY DLA JASIA!

        • Szafowanie polega na zbiórce odzieży używanej, a każdy kilogram zostanie zamieniony na fundusze, które zasilą zbiórkę dla Jasia.

          Jak przygotować rzeczy:

          1. Przyjmujemy wyłącznie ubrania, tekstylia, pościel, firany, torebki i obuwie niezniszczone, nadające się do ponownego użytku.

          2. Przygotowane rzeczy (czyste, bez dziur, buty związane w parach) zapakuj do worków w 3/4 ich objętości i dokładnie zawiąż. Ułatwi to nam ich transport.

          3. Pamiętaj! Za śmieci nikt nam nie zapłaci. Wykorzystując akcję szafowania do pozbycia się zniszczonych ubrań oddalasz potrzebujących od mety ich wyścigu o zdrowie i życie.

          Tak przygotowane rzeczy należy przynieść do Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich. Zbiórka trwa...

          Warto pomagać!

        • FINAŁ KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ

        • 16 lutego 2023 r. Kacper Wojtasik reprezentował nasza szkołę w Częstochowie, gdzie odbył się Finał Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół podstawowych kl. IV-V. Przez kilka tygodni czytał i analizował Ewangelię wg św. Łukasza. Był jednym z 15, którzy przeszli po wcześniejszych eliminacjach do finału konkursu. 
          Chociaż Kacper nie stanął na podium to jednak udowodnił, że nie boi się wyzwań i trudności. Poza wiedzą nasz reprezentant zdobył cenne doświadczenie. To radość pracować z tak ambitnymi i pracowitymi uczniami. Serdecznie gratulujemy!

        • WALENTYNKOWE ŚWIĘTOWANIE

        • 14 lutego wspólnie obchodziliśmy Walentynki - Dzień Zakochanych. Każdy mógł podarować kartkę z życzeniami komuś bliskiemu sercu. Zebrane Walentynki zostały rozdane przez Samorząd Uczniowski. Symbolicznie można było założyć strój w kolorze czerwonym. To był dzień pełen uśmiechu i życzliwości.

          Również tego dnia klasy IV-VIII bawiły się na zabawach karnawałowych. 
          W klasach czwartych poczęstunek (popcorn, pizza i cukrowa wata) serwowany przez rodziców dodał energii i sprawił, że wspólna zabawa przebiegła wesoło i jak zwykle za szybko...
          Dodatkową atrakcją były kolorowe tatuaże i zabawy taneczne przygotowane przez uczennice. 

          Klasy V-VIII hucznie świętowały wieczorem. Oprawę muzyczną zapewnili szkolni didżeje. Wszyscy świetnie się bawili...

        • RADOSNYCH WALENTYNEK!!!

        • Szkolna poczta walentynkowa gotowa do pracy...

          Dziś 14 luty - Walentynki
          Zatem chłopcy i dziwwczynki, wrzućcie do tej pięknej skrzynki swoje szczere walentynki.
          Słów kilka, napisz proszę, ja życzenia Twe rozniosę.
          Niech wesoło będzie wkoło! Śmiej się szkoło! Ciesz się szkoło!

        • DZIEŃ BABCI I DZIADKA


        • Święto Babci i Dziadka to bardzo wyjątkowy dzień.Z tej okazji w naszej szkole  9 lutego odbyła się uroczystość z udziałem licznie przybyłych Dziadków. Na uroczystość został zaproszony Wójt Gminy Strzelce Wielkie Marek Jednak. Wszystkich gości przywitała Pani Dyrektor Aleksandra Hałaczkiewicz i zaproszony Pan Wójt.

          Bogatą część artystyczną uczniowie klas 1-3 zaprezentowali pod kierunkiem Pani Bożeny Młynarczyk i Pani Ewy Rak. Wnuczęta uczciły to święto, składając dziadkom życzenia, odgrywając scenki, recytując wiersze i śpiewając piosenki przy akompaniamencie muzycznym Pana Sebastiana Chodaka. Młodzi aktorzy wcielili się w role bohaterów bardzo dobrze wszystkim znanych wierszy. Zaproszeni goście z ogromnym zainteresowaniem podziwiali poczynania aktorów przebranych w barwne stroje.

          Dzieci pamiętały, by podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęcają im ukochana Babcia i Dziadek.

          Wnuczęta własnoręcznie wykonały upominki.

          Jeszcze raz wszystkiego najlepszego dla wszystkich Kochanych Dziadków.

        • Dzień Bezpiecznego Internetu

        • Bezpieczeństwo w sieci

          Korzystanie z Internetu ma swoje nieocenione zalety, ale  nie jest wolne od zagrożeń.

          O tym jak ważnym problemem jest bezpieczeństwo w sieci, może świadczyć fakt, iż nawet Komisja Europejska zaproponowała coroczne obchodzenie w całej Europie, w pierwszej połowie lutego, Dnia Bezpiecznego Internetu.

          Cyberprzemoc

          Przykrym zjawiskiem, z jakim możesz spotkać się podczas użytkowania komunikatora jest cyberprzemoc, czyli zagrożenie polegające na wyrządzaniu krzywdy przez ludzi złośliwych i ordynarnych. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, czy poniżanie kogoś w Internecie. Może to odbywać się na przykład poprzez robienie komuś zdjęć bez jego zgody, a następnie publikowanie ich i rozsyłanie w sieci. Umieszczone w sieci zdjęcie, przedstawiające wydarzenie niemiłe dla osoby na nim uwiecznionej, opatrzone złośliwymi komentarzami, rodzi w niej poczucie upokorzenia i bezradności.

          Zapamiętaj!

          • Nie pozwól się straszyć i ośmieszać. Nie jesteś sam.
          • Gdy coś cię zaniepokoi, powiedz o tym rodzicom lub wychowawcy.
          • W sytuacji zagrożenia w Internecie możesz skorzystać z pomocy oferowanej pod numerem telefonu: 116 111.

          Uzależnienia

          Korzystając z Internetu, musisz sobie zdawać sprawę z zagrożeń, jakie mogą pojawić się podczas korzystania z jego usług. Jednym z nich jest uzależnienie od Internetu, które może dotyczyć także i ciebie. Zastanów się czy:

          ktoś z twoich znajomych mówił ci, że za długo przesiadujesz przy komputerze? podejmowałeś próby ograniczania korzystania z Internetu?

           rezygnujesz ze spotkań z przyjaciółmi, aby być dłużej w sieci?

          odczuwasz potrzebę coraz dłuższego przebywania w sieci?

          zdarza ci się spędzać w Internecie więcej czasu niż planowałeś wcześniej?

          ryzykujesz zerwanie kontaktów z przyjacielem, tylko dlatego, że spędzasz dużo czasu w sieci?

          Każda pozytywna odpowiedź udzielona na powyższe pytania powinna być dla ciebie ostrzeżeniem, które mówi, że musisz ograniczyć korzystanie z Internetu. Poszukaj innych sposobów spędzania wolnego czasu. Spróbuj utworzyć plan dnia, w którym czas korzystania z Internetu, będzie dokładnie określony.

          Zapamiętaj!

          • Zbyt częste korzystanie z Internetu może spowodować uzależnienie od niego. W rezultacie możesz zaniedbać naukę i zrezygnować ze swoich dotychczasowych przyjaźni.
          • Zainstaluj na komputerze program antywirusowy.
          • Stosuj trudne do odgadnięcia hasła.
          • W związku z zagrożeniami w sieci bądź ostrożny i nie podawaj wszystkich informacji o sobie oraz nie wysyłaj swoich zdjęć.
          • Podczas przeglądania stron internetowych możesz spotkać się z próbami nawiązania kontaktu z  tobą przez osobę podającą się za kogoś innego.
          • Jeśli jesteś w niebezpieczeństwie ,zadzwoń pod numer 116 111 - jest to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.                                                                                                                                          

          Wirusy też są złośliwe

                                                                                                                                                                         
          Korzystając z komputera z dostępem do Internetu, jesteś narażony na ściągnięcie tzw. wirusów, czyli programów mających, w założeniu ich autora, uszkodzić twój komputer. Mogą one skasować dane, wyłączyć komputer, odgrywać niepożądane dźwięki, spowodować wolniejszą pracę komputera, kraść informacje znajdujące się na dysku.                                                                

          Jednym z groźnych wirusów jest wirus nazwany koniem trojańskim, będący programem śledzącym twoje działania i pozwalający na kontrolowanie twojego komputera innym osobom.

          Drugim, równie popularnym wirusem, jest tzw. robak, czyli program tworzący własne kopie. Jego działanie skutkuje, przede wszystkim, zmniejszaniem na dysku miejsca, które możesz wykorzystać na swoje potrzeby. Inne wirusy poznasz w kolejnych klasach.

          Uwaga!

          Nie otwieraj plików nieznanych typów, czytaj uważnie pojawiające się na ekranie komunikaty, nie reaguj na te, które zalecają otwarcie jakiegoś pliku od nieznanego dostawcy.

          Zawsze zwracaj uwagę, w co klikasz, bo przypadkiem możesz ściągnąć wirusa z plikiem muzycznym czy filmem. Do zabezpieczania się przed wirusami komputerowymi, stosuj program antywirusowy. Dbaj o to, aby był to program zawsze aktualny.

          Uruchom w twojej przeglądarce stronę WWW o adresie www.sieciaki.pl. Zapoznaj się z Sieciomisją, w której przedstawiono zagrożenia i zasady bezpieczeństwa w Internecie.

          Materiał źródłowy: Zintegrowana  Platforma Edukacyjna/ Materiały, powstały ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007−2013 oraz Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014−2020).    

          Pedagog specjalny – Katarzyna Grzesiak

        • ZAGRALIŚMY Z WOŚP

        • 29 stycznia odbył się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W tym roku zbierano na walkę z sepsą i wyposażenie szpitali w nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Organizacją akcji zajęli się członkowie Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem p. Anny Beski. Uczniowie: Marcelina Mońka, Szymon Drewniak, Oliwia Zgrzebna, Nikola Prysak i Nikola Pędziwiatr kwestując zebrali kwotę 2.602zł, która została przekazana do sztabu WOŚP. Dziękujemy wolontariuszom, którzy dzielnie zbierali do puszek oraz ofiarodawcom za dar serca. Mamy nadzieję, że tegoroczny finał WOŚP na naszym terenie będzie kontynuowany w latach następnych...
          "będzie grał do końca świata i jeden dzień dłużej."

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzelcach Wielkich
        • 34 31 10 865
        • ul. Częstochowska 8A 98-337 Strzelce Wielkie Poland
        • Inspektor Ochrony Danych: Dagmara Waloszczyk e-mail waloszczykdagmara@gmail.com
        • e-mail administratora strony: sylwiagrobelna@op.pl
      • Logowanie