• Dobre rady na wakacje

        • Wakacje to słońce, kąpiele w jeziorze lub morzu, piesze wędrówki, relaks i zabawa. Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, żeby były w pełni udane

          Na wakacjach, podobnie jak na co dzień, zachowuj umiar i rozsądek we wszystkim, co robisz. To nadrzędna zasada bezpieczeństwa. Przedstawione niżej zasady wskazują, jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach.

          1. Chroń się przed słońcem

          Przebywając na słońcu, narażasz się na szkodliwe promieniowanie UV. Przyczynia się ono np. do nowotworów skóry albo udaru. Dlatego zachowuj ostrożność nie tylko na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek czy na placu zabaw. Używaj kremu z filtrem UV – 50+. Wkładaj na głowę czapeczkę zakrywającą uszy i kark. Chroń oczy okularami z filtrem UV. Zakładaj koszulki z rękawem, zakrywające ramiona. Unikaj aktywności na słońcu między godziną 10:00 a 14:00.

          2. Nawadniaj się

          Dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia, a podczas upałów nawet do 3,5 litra. Na wycieczki lub plażę obowiązkowo zabieraj ze sobą wodę mineralną, żeby uniknąć odwodnienia.

          3. Uważaj nad wodą

          Kąp się tylko w miejscach oznaczonych, pod nadzorem ratowników. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz. Zorientuj się, gdzie jest stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Nigdy nie pływaj po alkoholu lub narkotykach. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku. Nie skacz, ani nie nurkuj w niezbadanych wodach. Na łódce czy kajaku zawsze miej na sobie zapiętą kamizelkę ratunkową. Jeśli masz pod opieką jakieś osoby, np. dziecko, czujnie je obserwuj.

          4. Przygotuj się do wędrówek

          Na wędrówkę zabierz prowiant, wodę, latarkę, telefon i ciepłą oraz przeciwdeszczową odzież – pogoda lubi się zmieniać, zwłaszcza w górach. Zaopatrz się w elementy odblaskowe, żeby po zmierzchu dobrze widzieli Cię kierowcy. Poruszaj się oznakowanymi ścieżkami, a w górach – po wyznaczonych szlakach. Przed wyjściem poinformuj kogoś, jaką trasą pójdziesz. Jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerową – załóż kask. Klapki przydatne będą na plaży, chroniąc stopy przed zranieniem ostrymi kawałkami szkła. Na wycieczkę do lasu załóż wysokie, wygodne buty, żeby zabezpieczyć się przed ukąszeniem żmii zygzakowatej.

          5. Na terenach zielonych chroń się przed kleszczami i owadami

          Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Dlatego na spacery po łąkach, w parku lub lesie zakładaj spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów – środków odstraszających. Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź, czy nie masz kleszcza. Odpowiedni strój i repelenty przydadzą się także, gdy napotkasz owady: gzy, meszki lub komary. Gniazda szerszeni i os omijaj z daleka.

          6. Zwracaj uwagę na to, co jesz

          Latem żywność łatwo się psuje – z powodu wyższej temperatury, kiepskiego przechowywania czy jedzenia w przygodnych miejscach. Spożycie zepsutej żywności najczęściej prowadzi do zatruć. Dlatego przechowuj produkty spożywcze w odpowiednich warunkach i niskiej temperaturze, myj owoce i warzywa przed jedzeniem, przestrzegaj terminów przydatności produktów do spożycia. Pamiętaj także o myciu rąk oraz przygotowaniu żywności do spożycia zgodnie z informacjami na etykiecie. Nie kupuj produktów niewiadomego pochodzenia.

          7. Zabierz na wyjazd apteczkę pierwszej pomocy

          Warto zaopatrzyć się w materiały oraz środki pierwszej pomocy. Przydadzą się one w nagłych przypadkach zachorowania lub urazu, które mogą wystąpić w trakcie podróży. Jeśli przyjmujesz na stałe leki, nie zapomnij zabrać ich ze sobą.

          8. Naucz się podstaw ratowania życia lub przypomnij je sobie

          Szybka i prawidłowa reakcja może uratować czyjeś życie. Dlatego warto umieć resuscytację krążeniowo-oddechową. Wiedzieć, jak i kiedy ułożyć ciało w bezpiecznej pozycji. Co zrobić w przypadku omdlenia, krwotoku, zatrucia, oparzenia, porażenia prądem, zachłyśnięcia, skaleczenia czy zwichnięcia lub złamania kończyny.

          9. Pamiętaj o numerach alarmowych

          W sytuacji zagrożenia Twoja pamięć może Cię zawieść. Dlatego zapisz numer alarmowy 112 w telefonie albo na kartce, którą cały czas będziesz przy sobie nosić. Gdy Ty lub ktoś inny znajdzie się w niebezpieczeństwie, zadzwoń po pomoc. Poinformuj dyspozytora, w jakim stanie jest osoba poszkodowana i gdzie się znajduje.

          10. Za granicę zabierz ze sobą kartę EKUZ

          Jeśli planujesz urlop w Europie i jeszcze nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), złóż wniosek o nią. Dzięki EKUZ w razie nagłej choroby będziesz mógł skorzystać z leczenia.

          Źródło: http:// https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/10-zasad-bezpiecznych-wakacji

        • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

        • Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego... 23 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Szczególnie ważne było ono dla uczniów kończących klasę ósmą i rozpoczynających kolejny ważny etap życia. Pani Dyrektor wraz z wychowawcami z dumą rozdawali świadectwa dziękując za miniony rok ciężkiej pracy i włożonego wysiłku, życząc jednocześnie wspaniałego beztroskiego odpoczynku. Wcześniej o godzinie 9.00 szkolny korytarz zapełnili uczniowie klas i - V wraz z wychowawcami i rodzicami. Młodsi uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny. Pani Dyrektor pogratulowała uzyskanych wyników i życzyła wszystkim bezpiecznych wakacji. Laureaci konkursów - czytelniczego "Najlepszy czytelnik roku", "Książkowe bingo" oraz matematycznego "Orzeł matematyczny" odebrali swoje nagrody. Gratulujemy!!!

        • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA... podsumowanie

        • W roku szkolnym 2022/2023 w związku z udziałem w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła realizowała dwanaście projektów edukacyjnych związanych  z czytaniem (po jednym w każdym oddziale). Były to następujące projekty:

          Wiersze znane i lubiane – kl.Ia

          O misiach i z misiami – kl.Ib

          Jeszcze jedna przygoda skarpetek – kl.II

          W świecie „Dzieci z Bullerbyn” – kl.III

          W świecie Miziołków – kl. IVa

          Dziecięca akademia czytania bajek – kl. IVb

          Bohaterskie czyny w książkach i w życiu – kl.V

          Książkowe smo9ki i smoczyce – kl. VIa

          Nauczyciel jako bohater literacki – kl. VIb

          Porozmawiajmy o książkach – kl. VII

          Mistrzowie słowa – kl.VIIIa

          Kobiety w literaturze – kl. VIIIb

          Głównymi celami projektów były przede wszystkim poprawa stanu czytelnictwa i popularyzowanie  czytania jako atrakcyjnej metody spędzania wolnego czasu. Dzieci miały się nauczyć zdobywać potrzebne informacje, prezentować własne opinie i prace, doskonalić umiejętność czytania i mówienia. Dzięki projektom uczniowie zapoznali się z wartościowymi utworami literackimi, poznali ich autorów. Mogli też przedstawić swoje ulubione lektury, wykazać się talentem plastycznym, literackim lub recytatorskim, a także pochwalić się swoją wiedzą na temat przeczytanych lektur.

        • WYNIKI KONKURSU "Orzeł matematyczny"

        • Z radością publikujemy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Matematyczny”. Uczestnicy tegorocznej edycji 2022/2023 wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Z tego powodu pragniemy złożyć gratulacje wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując szczególne zaangażowanie w naukę i ambicję.

          Tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu otrzymali:

          1. Tymoteusz Jochemczak kl.IV b  - 1 miejsce w kraju
          2. Kuba Morawski kl.IV a
          3. Lena Światła kl.IV a
          4. Kacper Wojtasik kl.V
          5. Aleksander Chamala kl.VI
          6. Jan Wroński kl.VI
          7. Przemysław Lacki kl.VIII b
          8. Wojciech Wojtasik kl.VIII b
          9. Marcelina Mońka kl.VIII b
          10. Jakub Posmyk kl.VIII b
        • PROGRAMY "Bieg po zdrowie", "Trzymaj formę"

        • Od marca do czerwca 2023r. uczniowie naszej szkoły realizowali program „Bieg po zdrowie” oraz „Trzymaj formę”, nadzorowany przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pajęcznie. Dzięki programowi „Bieg po zdrowie” uczniowie dowiedzieli się o różnych problemach związanych z uzależnieniem nikotynowym. Lekcje odbywały się w formie wykładów i dyskusji pozwalając na aktywne uczestnictwo uczniów.

          Natomiast w ramach projektu „Trzymaj formę”, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zbilansowanego odżywiania oraz regularnej aktywności fizycznej dzieci wykonywały różnego rodzaju zadania. Klasy IVa i I na zajęcia przyniosły owoce i wykonali z nich sałatki oraz soki pomarańczowo- jabłkowe. Wykonywali również piramidy zdrowego odżywiania.

          Realizacja tych dwóch programów przyczyniła się do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, wzrostu aktywności fizycznej  i antyreklamy dla papierosów.

          Uczestnicy programu zwiększyli swoją wiedzę i umiejętności na temat zdrowia. Podsumowując programy uczniowie wykonali rysunki i gazetkę tematyczną.

          Nauczyciele biorący udział w projekcie to:

          Aneta Lacka

          Monika Gamrat

          Aleksandra Bernat

          Agata Bednarska

        • WYNIKI KONKURSU FIZYCZNEGO "Lwiątko 2023"

        • Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie "Lwiątko 2023 i wykazali się dużą wiedzą. Wśród laureatow znaleźli się:

          1. Przemysław Lacki kl.VIII b
          2. Jakub Baranowski kl.VIII a
          3. Zofia Pazera kl.VIII b
          4. Nadia Mazur kl.VII
        • WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

        • Tydzień przed zakończeniem roku szkolnego młodzież z naszej szkoły pojechała do Zakopanego. Wycieczka była dość nietypowa. Wyjątkowość polegała na połączeniu dwóch klas ósmych z terenu naszej gminy, tj, uczniów SP Wiewiec oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich. Zgodnie z zamierzeniem opiekunów P. Ewy Barteckaiej-Wojtala oraz P. Elżbiety Koch, oprócz wspaniałych walorów krajobrazowych, które można było podziwiać, pozytywnym skutkiem wyjazdu było zawiązanie nowych znajomości i przyjaźni.

        • WYCIECZKI Z OKAZJI DNIA DZIECKA

        • Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy IA i III wybrali się na wycieczkę do Pajęczna. Odwiedzili straż pożarną. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedzieli się dużo o ich trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaka, wejście do wozów strażackich, a także lanie wodą. Następnym punktem wycieczki było spotkanie z lekarzem weterynarii. Dzieci obejrzały gabinet weterynaryjny, dowiedziały się na czym polega praca weterynarza, poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Na koniec udały się do pizzerii. Z wycieczki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wiedzy nt. pracy strażaka i weterynarza.

          Tego samego dnia uczniowie klas IB i II uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Zwiedzali Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz ZOO i Orientarium. Poprzez zabawę poznawali zagadnienia naukowe. Mogli wszystko dotknąć, zbadać oraz sprawdzić jak działają tajemnicze eksponaty.
          Mieli równiż okazję poznać wiele gatunków zwierząt. Główną atrakcją był wodny (podwodny) tunel z rybami.
          Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i bogatsze o wiele cennych informacji i niezapomniane wrażenia. 

        • Laboratoria Przyszłości – wykorzystanie sprzętu w maju

          • 28.04. - uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja – pp. Anna Beśka i Aneta Lacka, Sebastian Chodak – aparat fotograficzny, sprzęt nagłaśniający, kamera;
          • 12. 05. - spotkanie z pisarką Katarzyną Ziemnicką, autorkę książki „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” - p. Ewa Słupińska -  aparat fotograficzny, sprzęt nagłaśniający;
          • 11.-12.05. - fotorelacja z wycieczki do Złotego Stoku – pp. Sylwia Grobelna i Katarzyna Krasoń;
          • 23.-25.05. - fotorelacja z egzaminu ósmoklasistów – p. Sylwia Grobelna;
          • 29.05. - Teatr w klasie – kamera, mikrofon – zarejestrowanie inscenizacji fragmentów „Dziadów” Adama Mickiewicza i „Balladyny” Juliusza Słowackiego – uczniowie klasy siódmej i p. Katarzyna Krasoń.
          • 30.05. - Dzień Rodziny – sprzęt nagłaśniający, aparat fotograficzny, kamera z mikrofonem – pp. Agata Bednarska, Aneta Schabowicz-Kruk, Sebastian Chodak, Cezary Cichowlas i Robert Krzypkowski oraz uczeń klasy szóstej „b” - Szymon Drewniak(operator kamery);
          • 31.05. - pokaz doświadczeń dla uczniów klas pierwszych – aparat, kamera – p. Aneta Lacka i uczniowie klas ósmych.

          Pani Monika Modlińska kontynuowała zajęcia  z BeCREO - zestawem konstrukcyjnym z mikrokontrolerem, czujnikami i akcesoriami podczas lekcji informatyki oraz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.

          Głośniki zakupione w ramach projektu są systematycznie wykorzystywane przez nauczycieli podczas różnych zajęć: nauka języków obcych, lekcje języka polskiego, muzyka, zajęcia

        • FIZYKA W OBIEKTYWIE

        • Uczniowie naszej szkoły po kierunkiem nauczycielki fizyki p. Anety Lackiej wzięli udział w konkursie fotograficznym ”Migawki z fizyki” zorganizowanym przez GWO, Polskie Towarzystwo Fizyczne – Oddział Gdański, Fabrykę Pomocy Naukowych w Nysie, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. 
          Należało wykonać fotografię zjawiska fizycznego dostrzeżonego w przyrodzie lub wyeksponowanego w doświadczeniu fizycznym, a następnie nadać tytuł  oraz dokonać opisu fotografii. 
          Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie to: 
          Jakub Baranowski, Zofia Pazera, Przemysław Lacki.
          Po wstępnej akceptacji komisji, prace uczniów zostały przyjęte do konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu 1 czerwca. 
          Do wygrania: I miejsce – Transformator rozbieralny z kompletem przyrządów, II miejsce – Komplet do doświadczeń z elektrostatyki, III miejsce – Komplet do doświadczeń z magnetyzmu.

          Trzymamy kciuki za uczniów, którzy reprezentują naszą szkołę i życzymy sukcesów!

        • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - MAJ

        • 15 maja 2023r. w klasie VIIIA została przeprowadzona lekcja fizyki, na której wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach inicjatywy edukacyjnej Laboratoria Przyszłości.
          Tematem lekcji było powtórzenie wiadomości z fizyki w formie prezentacji doświadczeń. 
          Uczniowie przedstawiali oraz omawiali wybrane przez siebie doświadczenia z określonego działu. Dość popularnymi działami fizyki okazały się: elektrostatyka, magnetyzm a także optyka. Prezentacja doświadczeń miała charakter utrwalający i podsumowujący wiadomości z fizyki, na której uczniowie musieli  wykazać się wiedzą praktyczną i teoretyczną. Wykorzystanie aparatu pozwoliło na utrwalenie ciekawych doświadczeń wykonanych przez uczniów co było dużą atrakcją tej lekcji.

          12 maja 2023r. w klasie VIIIB została przeprowadzona lekcja fizyki, na której wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach inicjatywy edukacyjnej Laboratoria Przyszłości. 
          Tematem lekcji było przeprowadzenie doświadczeń z fizyki. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali proste w realizacji doświadczenia oraz wyjaśnili zachodzące zjawiska. W ten sposób wykazali się wiedzą praktyczną i teoretyczną, którą zdobyli na lekcjach fizyki. Wykorzystanie aparatu pozwoliło na utrwalenie ciekawych doświadczeń wykonanych przez uczniów co było dużą atrakcją tej lekcji.

        • Laboratoria Przyszłości – wykorzystanie sprzętu w kwietniu

        • Fotorelacje z imprez szkolnych(aparat Sony CyberShot):

          • 02.04. - Światowy Dzień Autyzmu – p. Anna Beśka i Samorząd Szkolny;
          • 04.04. - rozstrzygnięcie konkursu „Moja ozdoba wielkanocna” - p. Sylwia Grobelna;
          • 14.04. - rocznica Chrztu Polski – p. Ewa Bartecka-Wojtala;
          • 17.04. - Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” - pp. Ewa Bartecka i Sylwia Grobelna;
          • 19.04. - akcja Żonkile 2023 w 80. rocznicę wybuchu powstania w w getcie warszawskim – p. Ewa Bartecka-Wojtala;
          • 20.04. - konkurs „Orzeł matematyczny” - p. Monika Modlińska i Aneta Lacka;
          • 21.o4. - Dzień Ziemi- p. Anna Beśka
          • 25.04. - Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” - p. Robert Krzypkowski;
          • IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski -   p. Sylwia Grobelna.

          Podczas imprez i uroczystości szkolnych wykorzystano również sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.

          Pani Monika Modlińska kontynuowała zajęcia  z BeCREO - zestawem konstrukcyjnym z mikrokontrolerem, czujnikami i akcesoriami podczas lekcji informatyki oraz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.

          Głośniki zakupione w ramach projektu są systematycznie wykorzystywane przez nauczycieli podczas różnych zajęć: nauka języków obcych, lekcje języka polskiego, muzyka, zajęcia świetlicowe, edukacja wczesnoszkolna, imprezy klasowe i szkolne.

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzelcach Wielkich
        • 34 31 10 865
        • ul. Częstochowska 8A 98-337 Strzelce Wielkie Poland
        • Inspektor Ochrony Danych: Dagmara Waloszczyk e-mail waloszczykdagmara@gmail.com
        • e-mail administratora strony: sylwiagrobelna@op.pl
      • Logowanie