Wyjazdy edukacyjne to możliwość zdobywania informacji, które są podstawą trwalszej i bogatszej wiedzy. To nie tylko nabywanie umiejętności w uczestniczeniu w seansach filmowych, ale również wdrażanie do właściwych zachowań podczas pobytu w kinie.
6 grudnia uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami wybrali się na wspólną wycieczkę do kina Cinema City w Częstochowie na seans pt. „Życzenie”. Dzieciom bardzo podobała się bajka, która wprowadziła ich w świąteczny klimat. Następnie wszyscy udali się do Magicznej Krainy – Centrum zabaw dla dzieci, gdzie spotkali się z Mikołajem, który rozdał wszystkim dzieciom prezenty. W sali zabaw dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków. Zadowolone, nieco zmęczone, pełne wrażeń wróciły do szkoły.
Mikołajki klas I-III
- 11
Konkurs fotograficzny "Książka na świąteczny czas"
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym "Książka na świąteczny czas".
Przedmiotem konkursu są fotografie książek wprowadzających w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia lub umilających świąteczny czas, wykonane w świątecznej scenerii i wysłane e-mailem w postaci pliku w formacie jpg w terminie do 10 stycznia 2024 r.
Wiecej szczegółów znajdziecie klikając w zamieszczony poniżej link:
Konkurs plastyczny "Ozdoba choinkowa"
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Ozdoba choinkowa".
Termin składania prac: 12 grudnia 2023r.
Szczegóły pod linkiem zamieszczonym poniżej:
MOBILNE PLANETARIUM
- 9
21 listopada w naszej szkole gościło mobilne planetarium. Dzieci mogły obejrzeć pokazy dotyczące kosmosu, dostosowane odpowiednio do wieku, bez konieczności wychodzenia ze szkoły. W pokazie wzięło udział 143 uczniów.
Dla klas I –IV był wyświetlony film pt. „Magiczny Globus”. Film opowiadał o wakacyjnej rzygodzie małej dziewczynki. Dziadek wyjaśniał jej jak Ziemia obiega Słońce oraz dlaczego mamy 4 pory roku, a jej wujek Edmund posiadał magiczny globus, który mógł zniweczyć naturalny cykl ruchu Ziemi.
Dla klas V-VI był wyświetlony film pt.”Powrót na księżyc”. W tym filmie przedstawiono informacje o misji Apollo 17, czyli o ostatniej załogowej misji na Księżyc, a także o pojazdach księżycowych LRV, których pomysłodawcą był polak prof. Mieczysław Bekker.
Dla klas VII-VIII był wyświetlony film pt.”Explore”. Film produkcji polskiej opowiadający o prawach Kepplera, ruchu planet wg Kopernika i Keeplera oraz przedstawiający informacje co trzeba zrobić, żeby dolecieć do Marsa czy stacji kosmicznej ISS . Historia filmu opierała się na motywie podróży człowieka na Marsa - temacie znajdującym się w czołówce aktualnych trendów w filmach o kosmosie na ekranach planetariów. Film doceniono na całym świecie. Zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. Organizatorem przedsięwziecia była p. Aneta Lacka.6
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 14
17 listopada 2023r. obchodziliśmy XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie naszej szkoły przez cały tydzień czynili przygotowania do tego ważnego dnia. Wykonali rysunki z tabliczką mnożenia, które umieszczono na gazetce szkolnej. Dekorowano sale i korytarze szkolne. Uczennice klasy ósmej od wtorku na każdej przerwie zachęcali do ćwiczenia tabliczki mnożenia. Uczniowie naszej szkoły mogli losować losy z tabliczką mnożenia przy specjalnym stoliku, a także ćwiczyć egzamin online w jednej z klas.
16 listopada metodą online koordynatorzy konkursu: Aneta Lacka, Monika Gamrat, Aleksandra Bernat i Joanna Wojtasik wyłonili po 3 osoby z każdej klasy. Przepytanych zostało 140 uczniów. Do finału 17 listopada przeszło 21 uczniów z klas od trzeciej do ósmej. Uczestnicy musieli zdać egzamin online, pisemny z tabliczki mnożenia do 100, pisemny z tabliczką mnożenia trudną powyżej 100.Laureatami w kategorii wiekowej I-III zostali:
- Michał Nowak
- Hanna Więcek
- Emilia Urbańska
Laureatami w kategorii wiekowej IV –VIII zostali:
- Oliwia Zgrzebna
- Tymon Jachimczak
- Jan Wroński
W tym samym dniu wybrani uczniowie pod opieką nauczyciela sprawdzali czy uczniowie, nauczyciele, pracownicy gminy oraz sklepu znają tabliczkę mnożenia. Uczniowie z klas pierwszych kolorowali malowanki z tabliczką mnożenia, a klasy drugie rozwiązywały tabliczkę mnożenia do 30.
SPOTKANIE Z BAŚNIAMI ANDERSENA
- 1
14 listopada 2023r. uczniowie klas I – III byli w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomsku na spektaklu teatralnym pt. „Baśnie Andersena” w wykonaniu Poznańskiego Teatru Aktora.
Obejrzeli adaptację kilku najbardziej znanych baśniowych opowieści H. CH. Andersena, czyli „Brzydkiego kaczątka”, „Nowych szat cesarza” i „Świniopasa”. Wielkie piękno i trwała wartość baśni Andersena polega na tym, że pokazują one życie takim, jakie ono jest. Andersen nie zmienia naturalnego porządku rzeczy tylko po to, by dopasować do szczęśliwego zakończenia. Łagodnie i cierpliwie uczy, że życie nie zawsze ma pogodną twarz. Hans Christian Andersen jako główny narrator prowadził nas w niezwykłej podróży w świat wrażeń i osobistych przeżyć. Naszym uczniom spektakl bardzo się podobał. Wszystkim dostarczył niezapomnianych emocji i wzruszeń.
I Miejsce w Mistrzostwach Powiatu Pajęczańskiego w Piłce Ręcznej.
14 listopada w Hali Sportowej w Sulmierzycach, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pajęczańskiego Piłki Ręcznej w ramach Igrzysk Dzieci (klasy 4-6 ). Udział wzięły 4 szkoły, które rozgrywały swoje mecze systemem każdy z każdym. Po świetnej grze naszych chłopców wygraliśmy dwa spotkania oraz jedno nieznacznie przegraliśmy co ostatecznie skutkuje, że nasza szkoła kończy zawody na pierwszym miejscu. Pierwsze miejsce oznacza, że 1 Grudnia będziemy reprezentować nasz Powiat w półfinałach wojewódzkich w Piotrkowie Trybunalskim.
Wyniki: Strzelce Wielkie - Działoszyn 5:2 Strzelce Wielkie - Makowiska 5:1 Strzelce Wielkie - Bogumiłowice 2:4 Skład drużyny: Marcel Kowalski, Jan Pazera, Wiktor Dzbik, Michał Zgrzebny, Oskar Stasiak, Mikołaj Werecki, Kacper Kurkowski, Kuba Morawski, Mateusz Hazler, Kuba Zjawiony.
Opiekunowie: Cezary Cichowlas i Robert Krzypkowski
Niepodległa....
#SzkołaDoHymnu
W ramach akcji Szkoła Do Hymnu punktualnie o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie i nauczyciele uroczyście zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.
11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Z tej okazji uczniowie pod kierunkiem Pani Ewy Barteckiej-Wojtali oraz Pana Sebastiana Chodaka przygotowali spektakl o charakterze patriotycznym, przybliżający historię Polski i trudną drogę do odzyskania niepodległości.
Cała społeczność szkolna wzięła udział w przeglądzie pieśni patriotycznych. Uczniowie pod opieką wychowawców przygotowali kotyliony, chorągiewki oraz prace plastyczne, które zostały wystawione na szkolnym korytarzu. Przypomniane zostały pieśni i piosenki, które śpiewano niegdyś w polskich domach. Pieśni które towarzyszyły narodowi polskiemu
w ważnych wydarzeniach dziejowych. Gdy obchodzimy rocznicę Polski niepodległej, pamiętamy i o Tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie Państwa Polskiego, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Wszyscy uczniowie aktywnie zaangażowali się w szkolne obchody Święta Niepodległości, ukazali piękno ojczystej pieśni patriotycznej, za co składamy im serdeczne podziękowania.55
Mężowie Niepodległości oczami dzieci...
- 19
Pielęgnujmy pamięć o naszych przodkach – czyli żywa lekcja historii
- 35
Na prośbę nauczyciela historii Pani Ewy Barteckiej-Wojtala uczniowie klasy IV przynieśli na zajęcia z historii swoje pamiątki rodzinne i opowiedzieli związane z nimi historie. Pojawiły się różne pamiątki, bo w każdej z nich ukryta jest "jakaś" mała rodzinna historia. Uczniowie przygotowali również drzewa genealogiczne swoich przodków. Pamiątki rodzinne wiążą się z jakimiś ważnym wydarzeniem, niekiedy tragicznym a czasem zabawnym. Odgrywają ważną rolę w podtrzymywaniu zbiorowej pamięci, często mają związek z dziejami regionu czy też kraju. Zachowanie pamięci o przodkach pomaga określić siebie w kontekście dziedzictwa swojego rodu, budować obraz siebie w oparciu o cechy, talenty czy siłę życiową charakterystyczną dla naszych przodków. Rozmawiając o życiu członków rodziny: kim byli, skąd pochodzili, jakimi byli ludźmi, dowiadujemy się czegoś ważnego także o sobie. Jak widać w wielu domach przechowuje się przedmioty związane z przeszłością rodziny, tym samym regionu i ojczyzny. To świadczy, że historia żyje wokół nas, a wiedza uczniów kl. IV i eksponaty przez nich przyniesione są tego przykładem.
Laboratoria Przyszłości – wykorzystanie sprzętu w październiku 2023
3 października – fotorelacja ze spotkania autorskiego a p. Tomaszem Sobanią (Katarzyna Krasoń).
6 października – fotorelacja (aparat Sony CyberShot) - „Dzień Kapcia” – impreza zorganizowana przez Samorząd Szkolny pod opieką p. Anny Beśki.
6 października – fotorelacja (aparat Sony CyberShot) - „Noc Bibliotek” - w imprezie zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Pajęcznie wzięli udział uczniowie klas siódmych.
14 października – akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej – sprzęt nagłaśniający, mikrofony, aparat fotograficzny (Anna Beśka, Sebastian Chodak, Szymon Drewniak - uczeń klasy VII b).
20 października – udokumentowanie akcji „Przerwa na czytanie” - aparat fotograficzny (aparat Sony CyberShot).
27 października - Ślubowanie klas pierwszych zostało udokumentowane za pomocą aparatu fotograficznego i kamery cyfrowej zakupionych w ramach projektu.
Pani Monika Modlińska kontynuuje zajęcia z BeCREO - zestawem konstrukcyjnym z mikrokontrolerem, czujnikami i akcesoriami.
Głośniki zakupione w ramach projektu są systematycznie wykorzystywane przez nauczycieli podczas różnych zajęć: nauka języków obcych, lekcje języka polskiego, muzyka, zajęcia świetlicowe, edukacja wczesnoszkolna, imprezy klasowe i szkolne.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
- 18
27 pażdziernika 2023 r. odbyło się ślubowanie klas pierwszych. W tym uroczystym dniu 26 uczniów w obecności p. Wójta Gminy Strzelce Wielkie, p. Dyrektor, p. Wychowawczyń oraz licznie zgromadzonych Rodziców i uczniów klas I-IV przedstawiło program artystyczny, Jego najważniejszą częścią było pasowanie na ucznia poprzedzone złożeniem przysięgi wg tekstu:
Ślubujemy! starać się być dobrymi uczniami i swoją nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Ślubujemy! Swoim zachowaniem dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Do udokumentowania uroczystości wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości".
61
Misyjny Synod Dzieci
„Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem”- pod takim hasłem w sobotę 28 października odbył się Misyjny Synod Dzieci, który patronatem honorowym objął metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. To wydarzenie miało miejsce w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach.
35 małych misjonarzy z naszej szkoły brało udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, do którego przygotowywaliśmy się na wtorkowych spotkaniach Koła Misyjnego.1Ewangelizacja, zabawa, konkursy, misyjne opowieści, kuchnie świata, modlitwa i Eucharystia — to wszystko i wiele więcej czekało na uczestników Misyjnego Synodu Dzieci.
Od godz. 8.00 do godz. 15.00 w różnorodnych strefach prowadzone były warsztaty.
W każdym z punktów uczestnicy zdobywali „Sprawności Misyjne” z nagrodami.W „Strefie Misjonarzy” poznaliśmy sytuacje dzieci z Zambii, o której w bardzo ciekawy opowiedziały nam polskie misjonarki tam pracujące.
W „Strefie zabawy” mogliśmy tańczyć i śpiewać piosenki religijne.
W „Strefie baśni” czekała na nas niespodzianka. Baśnie wyświetlane laserowo przemawiały obrazem i przesłaniem do serc dzieci.
W „Strefie ciszy”, każdy z nas mógł spotkać się z Panem Jezusem adorując Najświętszy Sakrament. W „Strefie Ewangelizacji” rozważaliśmy fragment Pisma Świętego.
W „Strefie Targu pod Palmą” mogliśmy kupić pamiątki, które robili misjonarze z dziećmi na misjach.
Braliśmy udział w konkursie wiedzy misyjnej przez aplikacje koohot.it” a także w konkursie plastycznym: „O czym marzą dzieci w krajach misyjnych”.W ramach przygotowania do lepszego przeżycia sobotniego spotkania powstały m.in. Misyjne Karnety. Każde dziecko otrzymało taki karnet, aby popracować nad swoim sercem i ofiarować owoce tej pracy w formie podarunków duchowych dla misji podczas Eucharystii na zakończenie synodzie.
Centralnym punktem sobotnich wydarzeń była Eucharystia w Bazylice Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza.
To był dzień pełen aktywności, niespodzianek, niezapomnianych wrażeń i podarków. Wracaliśmy z uśmiechem na twarzach, z prezentami, które będą codziennie przypominały nam o tym,
by z radością dawać świadectwo o Jezusie, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.Jolanta Kuc
Opiekun Koła Misyjnego
16
PRZERWA NA CZYTANIE
20 października już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem akcji jest m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
15Do czytania przystąpiliśmy o 9.55. Uczniowie czytali przyniesione przez siebie lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. Wielu z nich jako miejsce do czytania wybrało szkolną bibliotekę zgodnie z tegorocznym hasłem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: „ Biblioteka szkolna – moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Poza tym uczniowie najczęściej czytali na korytarzach szkolnych poszczególnych pięter ( każda klasa na piętrze, na jakim przypadała jej lekcja).
Udział w akcji wzięło 125 uczniów: z klas I-III - 72, z klas IV–VIII – 53, a poza tym 12 nauczycieli. Nasz wynik to 137 czytelników.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w akcji za rok!
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM
Biblioteka Pedagogiczna w Pajęcznie serdecznie zaprasza uczniów klas I-III do udziału w konkursie plastycznym „Świat dziecięcej wyobraźni – wiersze Aleksandra Fredry”. Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszenia w załącznikach. Informacji udziela też pani Ewa Słupińska w szkolnej bibliotece.
Prace należy dostarczyć do wychowawcy lub bezpośrednio do biblioteki szkolnej do dnia 20 listopada.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ... 250 rocznica KEN
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
W tym roku obchodziliśmy 250 rocznicę tego ważnego wydarzenia. W piatek, 13 października odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas piątych i szóstych pod kierunkiem p. Anny Beśki i p. Katarzyny Krasoń. Uczniowie przypomnieli najważniejsze fakty z historii KEN oraz wierszem i piosenką uczcili codzienną pracę swoich pedagogów. W części oficjalnej głos zabrała Pani dyrektor Aleksandra Hałaczkiewicz, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.
8Podczas akademii wręczono podziękowania za sukcesywne wspieranie inwestycji pn. „Modernizacja sali gimnastycznej w Strzelcach Wielkich. Z rąk uczniów symboliczne słowa wdzięczności wraz z bukietem kwiatów otrzymali Wójt Gminy Strzelce Wielkie Pan Marek Jednak, Przewodniczący Rady Gminy Pan Eugeniusz Kowalski, Przewodnicząca Komisji Oświaty przy Radzie Gminy Pani Maria Duran oraz Kierownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Pan Jarosław Kubiak. Wójt w imieniu swoim oraz pracowników Urzędu Gminy złożył najserdeczniejsze życzenia sukcesów w nauczaniu nauczycielom oraz uczniom.
Zakres prac w przypadku modernizacji sali gimnastycznej w Strzelcach Wielkich objął uszczelnienie i docieplenie budynku oraz wykonanie prac ogólnobudowlanych związanych z zadaniem. Termomodernizacja pozwoli na oszczędność zużycia energii cieplnej wykorzystywanej podczas zimy oraz przedłużenie żywotności budynku, a nowa elewacja poprawi estetykę całego obiektu. Wartość inwestycji wyniosła 1 399 200 złotych.
PRZERWA NA CZYTANIE
Zapraszamy całą szkolną społeczność do wzięcia udziału w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie, która w naszej szkole odbędzie się w piątek 20 października.
W tym dniu wszyscy uczniowie powinni mieć z sobą książkę do czytania przyniesioną z domu lub wypożyczoną w szkolnej bibliotece.Celem akcji jest:
– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
– integracja środowiska lokalnego;
– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
– wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
AKTUALIZACJA rozkładu jazdy autobusów szkolnych
W związku z zakończeniem rozbudowy drogi powiatowej do Pajeczna od 16 października 2023 r. ulega zmianie harmonogram przywozów i odwozów uczniów do szkoły.
Wiecej informacji znajdziecie klikając w zamieszczone poniżej linki:
Laboratoria Przyszłości – wykorzystanie sprzętu we wrześniu 2023
Rozpoczynamy w naszej szkole kolejny rok z Laboratorium Przyszłości.
W klasopracowniach wyposażonych w tablice interaktywne zainstalowane głośniki zakupione w ramach projektu funkcjonują bez zarzutu. Podobnie w pomieszczeniu świetlicy szkolnej dla klas
1 – 3. Przenośne głośniki powędrowały do klasy I b.4 września organizatorzy apelu z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 wykorzystali sprzęt nagłaśniający oraz udokumentowali wydarzenia za pomocą aparatu fotograficznego Sony Cyber-shot. (pp. Ewa Bartecka-Wojtala)
21 września debata przed wyborami samorządu szkolnego została udokumentowana za pomocą aparatu fotograficznego Sony Cyber-shot. (p. Anna Beśka)
29 września podczas Narodowego Czytania wykorzystano sprzęt nagłaśniający, a wydarzenie zostało udokumentowane za pomocą aparatu fotograficznego Sony Cyber-shot. (pp.Katarzyna Krasoń i Ewa Słupińska)
Pani Monika Modlińska kontynuuje w nowym roku szkolnym zajęcia z BeCREO - zestawem konstrukcyjnym z mikrokontrolerem, czujnikami i akcesoriami.
Głośniki zakupione w ramach projektu są systematycznie wykorzystywane przez nauczycieli podczas różnych zajęć: nauka języków obcych, lekcje języka polskiego, muzyka, zajęcia świetlicowe, edukacja wczesnoszkolna, imprezy klasowe i szkolne.
RÓŻAŃCOWA JESIEŃ
Laureaci konkursu to:
- Woźniakowska Agata kl 1a
- Stanik Aleksandra kl.1b
- Kapelańczyk Jan kl 1b
Wyróżnienie otrzymali:
- Bździon Kornelia kl 1b
- Chodak Nela kl 2a
- Stasiak Wiktor kl 1b
Wszystkim uczestnikom dziękujemy gratulujemy!!!