Znani i nieznani autyści.
Autystą był Albert Einstein , a obecnie jest Lionel Messi, osoby wybitne, genialne, które odnalazły się w życiu i odniosły sukces. Większość jednak stanowią osoby, które na co dzień borykają się z ogromnymi trudnościami, chociaż tego nie widać na pierwszy rzut oka. Autyści są bardzo różni i jest ich coraz więcej. Są wśród nas. Na ulicy, w pociągu, w sklepie, na placu zabaw. Prawdopodobnie, za kilka lat każdy z nas będzie znał rodzinę wychowującą dziecko z autyzmem. W Polsce liczbę osób z autyzmem szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy.
Spotykamy osobę z autyzmem. Jak się wtedy zachować?
Osoby z autyzmem należy traktować zwyczajnie. Nie rezygnować, kiedy natychmiast nie odpowiadają. One słyszą i najczęściej świetnie rozumieją, pomimo tego, iż może się wydawać, że nie zwracają na nas uwagi. Nie należy się z nich śmiać i traktować, jakby ich nie było – np. komentując ich zachowania stojąc tuż obok. Osoby ze spektrum często potrzebują, żeby mówić trochę wolniej. Powtarzając - w przypadku braku zrozumienia. Nie bójmy się, nie uciekajmy – nawet jeśli zachowują się nieco inaczej, czasem nawet dość dziwnie i niezrozumiale. Uśmiechnijmy się do nich i spróbujmy zrozumieć ich „inność” – taki mały gest, a tak dużo korzyści dla każdej ze stron! Poszerzając swoją wiedzę nt. spektrum autyzmu będziemy w stanie lepiej zrozumieć odmienne zachowania, zareagować adekwatnie do sytuacji. Dlatego warto wiedzieć więcej - wiesz więcej, jesteś w stanie pomóc i lepiej zrozumieć problemy dotykające autystów.
Każdy człowiek różni się od siebie, każdy z nas jest inny. Nie bójmy się inności! Akceptujmy siebie nawzajem, nie oceniajmy, starajmy się poznać i zrozumieć, a wtedy każdemu z nas będzie żyło się dobrze.
Polska na niebiesko i różowo.
W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Nie bądźmy obojętni. Przyłączmy się. Jeśli nie uda się to w tym roku, to spróbujmy w następnym. Wystarczy jakiś drobny akcent. Niech osoby Te wiedzą, że je wspieramy, wierzymy w Nie i w pełni akceptujemy. Bo pamiętajmy „Każdy inny, wszyscy równi”!
Wykorzystano Informacje ze stron: www.gov.pl, www.prawo.pl
Katarzyna Grzesiak – pedagog specjalny