Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Ozdoba choinkowa".
Termin składania prac: 12 grudnia 2023r.
Szczegóły pod linkiem zamieszczonym poniżej:
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Ozdoba choinkowa".
Termin składania prac: 12 grudnia 2023r.
Szczegóły pod linkiem zamieszczonym poniżej:
21 listopada w naszej szkole gościło mobilne planetarium. Dzieci mogły obejrzeć pokazy dotyczące kosmosu, dostosowane odpowiednio do wieku, bez konieczności wychodzenia ze szkoły. W pokazie wzięło udział 143 uczniów.
Dla klas I –IV był wyświetlony film pt. „Magiczny Globus”. Film opowiadał o wakacyjnej rzygodzie małej dziewczynki. Dziadek wyjaśniał jej jak Ziemia obiega Słońce oraz dlaczego mamy 4 pory roku, a jej wujek Edmund posiadał magiczny globus, który mógł zniweczyć naturalny cykl ruchu Ziemi.
Dla klas V-VI był wyświetlony film pt.”Powrót na księżyc”. W tym filmie przedstawiono informacje o misji Apollo 17, czyli o ostatniej załogowej misji na Księżyc, a także o pojazdach księżycowych LRV, których pomysłodawcą był polak prof. Mieczysław Bekker.
Dla klas VII-VIII był wyświetlony film pt.”Explore”. Film produkcji polskiej opowiadający o prawach Kepplera, ruchu planet wg Kopernika i Keeplera oraz przedstawiający informacje co trzeba zrobić, żeby dolecieć do Marsa czy stacji kosmicznej ISS . Historia filmu opierała się na motywie podróży człowieka na Marsa - temacie znajdującym się w czołówce aktualnych trendów w filmach o kosmosie na ekranach planetariów. Film doceniono na całym świecie. Zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. Organizatorem przedsięwziecia była p. Aneta Lacka.
17 listopada 2023r. obchodziliśmy XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie naszej szkoły przez cały tydzień czynili przygotowania do tego ważnego dnia. Wykonali rysunki z tabliczką mnożenia, które umieszczono na gazetce szkolnej. Dekorowano sale i korytarze szkolne. Uczennice klasy ósmej od wtorku na każdej przerwie zachęcali do ćwiczenia tabliczki mnożenia. Uczniowie naszej szkoły mogli losować losy z tabliczką mnożenia przy specjalnym stoliku, a także ćwiczyć egzamin online w jednej z klas.
16 listopada metodą online koordynatorzy konkursu: Aneta Lacka, Monika Gamrat, Aleksandra Bernat i Joanna Wojtasik wyłonili po 3 osoby z każdej klasy. Przepytanych zostało 140 uczniów. Do finału 17 listopada przeszło 21 uczniów z klas od trzeciej do ósmej. Uczestnicy musieli zdać egzamin online, pisemny z tabliczki mnożenia do 100, pisemny z tabliczką mnożenia trudną powyżej 100.
Laureatami w kategorii wiekowej I-III zostali:
Laureatami w kategorii wiekowej IV –VIII zostali:
W tym samym dniu wybrani uczniowie pod opieką nauczyciela sprawdzali czy uczniowie, nauczyciele, pracownicy gminy oraz sklepu znają tabliczkę mnożenia. Uczniowie z klas pierwszych kolorowali malowanki z tabliczką mnożenia, a klasy drugie rozwiązywały tabliczkę mnożenia do 30.
14 listopada 2023r. uczniowie klas I – III byli w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomsku na spektaklu teatralnym pt. „Baśnie Andersena” w wykonaniu Poznańskiego Teatru Aktora.
Obejrzeli adaptację kilku najbardziej znanych baśniowych opowieści H. CH. Andersena, czyli „Brzydkiego kaczątka”, „Nowych szat cesarza” i „Świniopasa”. Wielkie piękno i trwała wartość baśni Andersena polega na tym, że pokazują one życie takim, jakie ono jest. Andersen nie zmienia naturalnego porządku rzeczy tylko po to, by dopasować do szczęśliwego zakończenia. Łagodnie i cierpliwie uczy, że życie nie zawsze ma pogodną twarz. Hans Christian Andersen jako główny narrator prowadził nas w niezwykłej podróży w świat wrażeń i osobistych przeżyć. Naszym uczniom spektakl bardzo się podobał. Wszystkim dostarczył niezapomnianych emocji i wzruszeń.
14 listopada w Hali Sportowej w Sulmierzycach, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pajęczańskiego Piłki Ręcznej w ramach Igrzysk Dzieci (klasy 4-6 ). Udział wzięły 4 szkoły, które rozgrywały swoje mecze systemem każdy z każdym. Po świetnej grze naszych chłopców wygraliśmy dwa spotkania oraz jedno nieznacznie przegraliśmy co ostatecznie skutkuje, że nasza szkoła kończy zawody na pierwszym miejscu. Pierwsze miejsce oznacza, że 1 Grudnia będziemy reprezentować nasz Powiat w półfinałach wojewódzkich w Piotrkowie Trybunalskim.
Wyniki: Strzelce Wielkie - Działoszyn 5:2 Strzelce Wielkie - Makowiska 5:1 Strzelce Wielkie - Bogumiłowice 2:4 Skład drużyny: Marcel Kowalski, Jan Pazera, Wiktor Dzbik, Michał Zgrzebny, Oskar Stasiak, Mikołaj Werecki, Kacper Kurkowski, Kuba Morawski, Mateusz Hazler, Kuba Zjawiony.
Opiekunowie: Cezary Cichowlas i Robert Krzypkowski
#SzkołaDoHymnu
W ramach akcji Szkoła Do Hymnu punktualnie o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie i nauczyciele uroczyście zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.
11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Z tej okazji uczniowie pod kierunkiem Pani Ewy Barteckiej-Wojtali oraz Pana Sebastiana Chodaka przygotowali spektakl o charakterze patriotycznym, przybliżający historię Polski i trudną drogę do odzyskania niepodległości.
Cała społeczność szkolna wzięła udział w przeglądzie pieśni patriotycznych. Uczniowie pod opieką wychowawców przygotowali kotyliony, chorągiewki oraz prace plastyczne, które zostały wystawione na szkolnym korytarzu. Przypomniane zostały pieśni i piosenki, które śpiewano niegdyś w polskich domach. Pieśni które towarzyszyły narodowi polskiemu
w ważnych wydarzeniach dziejowych. Gdy obchodzimy rocznicę Polski niepodległej, pamiętamy i o Tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie Państwa Polskiego, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Wszyscy uczniowie aktywnie zaangażowali się w szkolne obchody Święta Niepodległości, ukazali piękno ojczystej pieśni patriotycznej, za co składamy im serdeczne podziękowania.
Na prośbę nauczyciela historii Pani Ewy Barteckiej-Wojtala uczniowie klasy IV przynieśli na zajęcia z historii swoje pamiątki rodzinne i opowiedzieli związane z nimi historie. Pojawiły się różne pamiątki, bo w każdej z nich ukryta jest "jakaś" mała rodzinna historia. Uczniowie przygotowali również drzewa genealogiczne swoich przodków. Pamiątki rodzinne wiążą się z jakimiś ważnym wydarzeniem, niekiedy tragicznym a czasem zabawnym. Odgrywają ważną rolę w podtrzymywaniu zbiorowej pamięci, często mają związek z dziejami regionu czy też kraju. Zachowanie pamięci o przodkach pomaga określić siebie w kontekście dziedzictwa swojego rodu, budować obraz siebie w oparciu o cechy, talenty czy siłę życiową charakterystyczną dla naszych przodków. Rozmawiając o życiu członków rodziny: kim byli, skąd pochodzili, jakimi byli ludźmi, dowiadujemy się czegoś ważnego także o sobie. Jak widać w wielu domach przechowuje się przedmioty związane z przeszłością rodziny, tym samym regionu i ojczyzny. To świadczy, że historia żyje wokół nas, a wiedza uczniów kl. IV i eksponaty przez nich przyniesione są tego przykładem.
3 października – fotorelacja ze spotkania autorskiego a p. Tomaszem Sobanią (Katarzyna Krasoń).
6 października – fotorelacja (aparat Sony CyberShot) - „Dzień Kapcia” – impreza zorganizowana przez Samorząd Szkolny pod opieką p. Anny Beśki.
6 października – fotorelacja (aparat Sony CyberShot) - „Noc Bibliotek” - w imprezie zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Pajęcznie wzięli udział uczniowie klas siódmych.
14 października – akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej – sprzęt nagłaśniający, mikrofony, aparat fotograficzny (Anna Beśka, Sebastian Chodak, Szymon Drewniak - uczeń klasy VII b).
20 października – udokumentowanie akcji „Przerwa na czytanie” - aparat fotograficzny (aparat Sony CyberShot).
27 października - Ślubowanie klas pierwszych zostało udokumentowane za pomocą aparatu fotograficznego i kamery cyfrowej zakupionych w ramach projektu.
Pani Monika Modlińska kontynuuje zajęcia z BeCREO - zestawem konstrukcyjnym z mikrokontrolerem, czujnikami i akcesoriami.
Głośniki zakupione w ramach projektu są systematycznie wykorzystywane przez nauczycieli podczas różnych zajęć: nauka języków obcych, lekcje języka polskiego, muzyka, zajęcia świetlicowe, edukacja wczesnoszkolna, imprezy klasowe i szkolne.
27 pażdziernika 2023 r. odbyło się ślubowanie klas pierwszych. W tym uroczystym dniu 26 uczniów w obecności p. Wójta Gminy Strzelce Wielkie, p. Dyrektor, p. Wychowawczyń oraz licznie zgromadzonych Rodziców i uczniów klas I-IV przedstawiło program artystyczny, Jego najważniejszą częścią było pasowanie na ucznia poprzedzone złożeniem przysięgi wg tekstu:
Ślubujemy! starać się być dobrymi uczniami i swoją nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Ślubujemy! Swoim zachowaniem dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Do udokumentowania uroczystości wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości".
„Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem”- pod takim hasłem w sobotę 28 października odbył się Misyjny Synod Dzieci, który patronatem honorowym objął metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. To wydarzenie miało miejsce w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach.
35 małych misjonarzy z naszej szkoły brało udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, do którego przygotowywaliśmy się na wtorkowych spotkaniach Koła Misyjnego.
Ewangelizacja, zabawa, konkursy, misyjne opowieści, kuchnie świata, modlitwa i Eucharystia — to wszystko i wiele więcej czekało na uczestników Misyjnego Synodu Dzieci.
Od godz. 8.00 do godz. 15.00 w różnorodnych strefach prowadzone były warsztaty.
W każdym z punktów uczestnicy zdobywali „Sprawności Misyjne” z nagrodami.
W „Strefie Misjonarzy” poznaliśmy sytuacje dzieci z Zambii, o której w bardzo ciekawy opowiedziały nam polskie misjonarki tam pracujące.
W „Strefie zabawy” mogliśmy tańczyć i śpiewać piosenki religijne.
W „Strefie baśni” czekała na nas niespodzianka. Baśnie wyświetlane laserowo przemawiały obrazem i przesłaniem do serc dzieci.
W „Strefie ciszy”, każdy z nas mógł spotkać się z Panem Jezusem adorując Najświętszy Sakrament. W „Strefie Ewangelizacji” rozważaliśmy fragment Pisma Świętego.
W „Strefie Targu pod Palmą” mogliśmy kupić pamiątki, które robili misjonarze z dziećmi na misjach.
Braliśmy udział w konkursie wiedzy misyjnej przez aplikacje koohot.it” a także w konkursie plastycznym: „O czym marzą dzieci w krajach misyjnych”.
W ramach przygotowania do lepszego przeżycia sobotniego spotkania powstały m.in. Misyjne Karnety. Każde dziecko otrzymało taki karnet, aby popracować nad swoim sercem i ofiarować owoce tej pracy w formie podarunków duchowych dla misji podczas Eucharystii na zakończenie synodzie.
Centralnym punktem sobotnich wydarzeń była Eucharystia w Bazylice Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza.
To był dzień pełen aktywności, niespodzianek, niezapomnianych wrażeń i podarków. Wracaliśmy z uśmiechem na twarzach, z prezentami, które będą codziennie przypominały nam o tym,
by z radością dawać świadectwo o Jezusie, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Jolanta Kuc
Opiekun Koła Misyjnego
20 października już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem akcji jest m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Do czytania przystąpiliśmy o 9.55. Uczniowie czytali przyniesione przez siebie lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. Wielu z nich jako miejsce do czytania wybrało szkolną bibliotekę zgodnie z tegorocznym hasłem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: „ Biblioteka szkolna – moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Poza tym uczniowie najczęściej czytali na korytarzach szkolnych poszczególnych pięter ( każda klasa na piętrze, na jakim przypadała jej lekcja).
Udział w akcji wzięło 125 uczniów: z klas I-III - 72, z klas IV–VIII – 53, a poza tym 12 nauczycieli. Nasz wynik to 137 czytelników.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w akcji za rok!
Biblioteka Pedagogiczna w Pajęcznie serdecznie zaprasza uczniów klas I-III do udziału w konkursie plastycznym „Świat dziecięcej wyobraźni – wiersze Aleksandra Fredry”. Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszenia w załącznikach. Informacji udziela też pani Ewa Słupińska w szkolnej bibliotece.
Prace należy dostarczyć do wychowawcy lub bezpośrednio do biblioteki szkolnej do dnia 20 listopada.
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
W tym roku obchodziliśmy 250 rocznicę tego ważnego wydarzenia. W piatek, 13 października odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas piątych i szóstych pod kierunkiem p. Anny Beśki i p. Katarzyny Krasoń. Uczniowie przypomnieli najważniejsze fakty z historii KEN oraz wierszem i piosenką uczcili codzienną pracę swoich pedagogów. W części oficjalnej głos zabrała Pani dyrektor Aleksandra Hałaczkiewicz, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.
Podczas akademii wręczono podziękowania za sukcesywne wspieranie inwestycji pn. „Modernizacja sali gimnastycznej w Strzelcach Wielkich. Z rąk uczniów symboliczne słowa wdzięczności wraz z bukietem kwiatów otrzymali Wójt Gminy Strzelce Wielkie Pan Marek Jednak, Przewodniczący Rady Gminy Pan Eugeniusz Kowalski, Przewodnicząca Komisji Oświaty przy Radzie Gminy Pani Maria Duran oraz Kierownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Pan Jarosław Kubiak. Wójt w imieniu swoim oraz pracowników Urzędu Gminy złożył najserdeczniejsze życzenia sukcesów w nauczaniu nauczycielom oraz uczniom.
Zakres prac w przypadku modernizacji sali gimnastycznej w Strzelcach Wielkich objął uszczelnienie i docieplenie budynku oraz wykonanie prac ogólnobudowlanych związanych z zadaniem. Termomodernizacja pozwoli na oszczędność zużycia energii cieplnej wykorzystywanej podczas zimy oraz przedłużenie żywotności budynku, a nowa elewacja poprawi estetykę całego obiektu. Wartość inwestycji wyniosła 1 399 200 złotych.
Zapraszamy całą szkolną społeczność do wzięcia udziału w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie, która w naszej szkole odbędzie się w piątek 20 października.
W tym dniu wszyscy uczniowie powinni mieć z sobą książkę do czytania przyniesioną z domu lub wypożyczoną w szkolnej bibliotece.
Celem akcji jest:
– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
– integracja środowiska lokalnego;
– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
– wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
W związku z zakończeniem rozbudowy drogi powiatowej do Pajeczna od 16 października 2023 r. ulega zmianie harmonogram przywozów i odwozów uczniów do szkoły.
Wiecej informacji znajdziecie klikając w zamieszczone poniżej linki:
Rozpoczynamy w naszej szkole kolejny rok z Laboratorium Przyszłości.
W klasopracowniach wyposażonych w tablice interaktywne zainstalowane głośniki zakupione w ramach projektu funkcjonują bez zarzutu. Podobnie w pomieszczeniu świetlicy szkolnej dla klas
1 – 3. Przenośne głośniki powędrowały do klasy I b.
4 września organizatorzy apelu z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 wykorzystali sprzęt nagłaśniający oraz udokumentowali wydarzenia za pomocą aparatu fotograficznego Sony Cyber-shot. (pp. Ewa Bartecka-Wojtala)
21 września debata przed wyborami samorządu szkolnego została udokumentowana za pomocą aparatu fotograficznego Sony Cyber-shot. (p. Anna Beśka)
29 września podczas Narodowego Czytania wykorzystano sprzęt nagłaśniający, a wydarzenie zostało udokumentowane za pomocą aparatu fotograficznego Sony Cyber-shot. (pp.Katarzyna Krasoń i Ewa Słupińska)
Pani Monika Modlińska kontynuuje w nowym roku szkolnym zajęcia z BeCREO - zestawem konstrukcyjnym z mikrokontrolerem, czujnikami i akcesoriami.
Głośniki zakupione w ramach projektu są systematycznie wykorzystywane przez nauczycieli podczas różnych zajęć: nauka języków obcych, lekcje języka polskiego, muzyka, zajęcia świetlicowe, edukacja wczesnoszkolna, imprezy klasowe i szkolne.
Laureaci konkursu to:
Wyróżnienie otrzymali:
Wszystkim uczestnikom dziękujemy gratulujemy!!!
W dniu 09.10.2023r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla klas I-III z policjantami Barbarą Łuszczyk i Piotrem Charciarkiem z Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie. W czasie prowadzonego spotkania omówiono podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie obejrzeli również krótkie bajki z pouczeniem. Policjanci poruszyli temat wyposażenia roweru, aby uczulić uczestników jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Podkreślili także, że równie istotne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Największe poruszenie wśród uczniów wywołał temat spotkania z niebezpiecznym, psem oraz jak się przed jego agresją prawidłowo schronić. Uczniowie ćwiczyli postawę „żółwika”. Na koniec spotkania otrzymali odblaskowe opaski wraz z instrukcją ich zastosowania. Spotkanie zorganizowała nauczycielka p. Monika Gamrat.
Zapraszamy do udziału w Synodzie Misyjnym Dzieci 2023.
Wszystkie szczegóły poznacie klikając w link zamieszczony poniżej:
Jolanta Kuc
Powered by aSc EduPage