Publikujemy poniżej aktualny plan zajeć dydaktycznych na nowy rok szkolny
Aktualności
Plan zajęć
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
2 września br. zaingurowaliśmy rok szkolny - 2024/2025. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele Parafialnym. O godz. 9.00 zabrzmiał pierwszy dzwonek. Szkolną społeczność powitała pani dyrektor Aleksandra Hałaczkiewicz życząc powodzenia i wytrwałości na nadchodzące 10 miesięcy pracy i nauki. Wyjątkowo gorąco witaliśmy 12 uczniów klasy pierwszej, którzy rozpoczęli swoją edukacyjną przygodę w szkole podstawowej.
Również w tym szczególnym dniu, w krótkiej części artystycznej uczciliśmy 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.W czasie przedstawienia został wykorzystany sprzęt nagłośniający uzyskany w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
7
WRACAMY DO SZKOŁY
Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
2 września (poniedziałek)
o godz. 9.00.Planowany przebieg wydarzenia:
9.00 - Apel dla wszystkich uczniów na dolnym korytarzu
(powitanie przez p. Dyrektor, upamiętnienie rocznicy wybuchu II wojny światowej)9.20 - Spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach.
Wcześniej, tj.o godz. 8.00 w Kościele Parafialnym zostanie odprawiona msza św. dla dzieci i młodzieży.
Szczegóły dotyczące dowozów i odwozów uczniów znajdziecie czytając zamieszczone poniżej informacje.
Ważne dla dojeżdżających z ulicy Michałów
Dowozy w nowym roku szkolnym 2024/2025
Publikujemy poniżej informacje dotyczace przywozu i odwozu uczniów w nadchodzącym roku szkolnym.
Od dnia 1 września dowóz za pomarańczowy autobus – AUTOSAN, będzie realizował prywatny przewoźnik. W HARMONOGRAMACH są podane NUMERY TRAS, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Ustala się plan dowozu na trasach oznaczonych numerem: 1 - 9, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia - PRYWATNY PRZEWOŹNIK
Ustala się plan dowozu na trasach oznaczonych numerem: 10 - 15, stanowiący załącznik nr 3 do zarządzenia BIAŁY AUTOBUS – SETRA (Jacek Dygudaj).
Akcja "Schronisko"
Uczniowie klasy ósmej prowadzili w naszej szkole zbiórkę potrzebnych rzeczy dla Gminnego Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Trębaczewie. Akcja spotkała się z bardzo dużym zaangażowaniem uczniów naszej szkoły. Dzieci przynosiły koce, zabawki, karmy, obroże, smycze, miski, płyny do kąpieli oraz szczotki do sierści. Ilość podarunków przerosła nasze oczekiwania co jedynie świadczy o wielkiej wrażliwości i empatii naszych uczniów.
6Dnia 24 kwietnia uczniowie prowadzący zbiórkę wraz z uczniami klasy VIIa i VIIb oraz opiekunami akcji zawieźli i przekazali zebrane podarunki. Podczas pobytu w schronisku uczniowie mieli okazję zobaczyć 25 psów oraz poznać ich historię.
Uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunami akcji: p. Anetą Lacką, p. Moniką Gamrat, p. Aleksandrą Bernat oraz p. Sebastianem Chodakiem dziękują nauczycielom i uczniom naszej szkoły za życzliwość i przyniesione dary. Cieszymy się bardzo, że chociaż w ten sposób możemy pomóc pieskom przebywającym w schronisku.
Wspaniałych wakacji!
Dobre rady na wakacje
Wakacje to słońce, kąpiele w jeziorze lub morzu, piesze wędrówki, relaks i zabawa. Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, żeby były w pełni udane
Na wakacjach, podobnie jak na co dzień, zachowuj umiar i rozsądek we wszystkim, co robisz. To nadrzędna zasada bezpieczeństwa. Przedstawione niżej zasady wskazują, jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach.
1. Chroń się przed słońcem
Przebywając na słońcu, narażasz się na szkodliwe promieniowanie UV. Przyczynia się ono np. do nowotworów skóry albo udaru. Dlatego zachowuj ostrożność nie tylko na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek czy na placu zabaw. Używaj kremu z filtrem UV – 50+. Wkładaj na głowę czapeczkę zakrywającą uszy i kark. Chroń oczy okularami z filtrem UV. Zakładaj koszulki z rękawem, zakrywające ramiona. Unikaj aktywności na słońcu między godziną 10:00 a 14:00.
2. Nawadniaj się
Dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia, a podczas upałów nawet do 3,5 litra. Na wycieczki lub plażę obowiązkowo zabieraj ze sobą wodę mineralną, żeby uniknąć odwodnienia.
3. Uważaj nad wodą
Kąp się tylko w miejscach oznaczonych, pod nadzorem ratowników. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz. Zorientuj się, gdzie jest stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Nigdy nie pływaj po alkoholu lub narkotykach. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku. Nie skacz, ani nie nurkuj w niezbadanych wodach. Na łódce czy kajaku zawsze miej na sobie zapiętą kamizelkę ratunkową. Jeśli masz pod opieką jakieś osoby, np. dziecko, czujnie je obserwuj.
4. Przygotuj się do wędrówek
Na wędrówkę zabierz prowiant, wodę, latarkę, telefon i ciepłą oraz przeciwdeszczową odzież – pogoda lubi się zmieniać, zwłaszcza w górach. Zaopatrz się w elementy odblaskowe, żeby po zmierzchu dobrze widzieli Cię kierowcy. Poruszaj się oznakowanymi ścieżkami, a w górach – po wyznaczonych szlakach. Przed wyjściem poinformuj kogoś, jaką trasą pójdziesz. Jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerową – załóż kask. Klapki przydatne będą na plaży, chroniąc stopy przed zranieniem ostrymi kawałkami szkła. Na wycieczkę do lasu załóż wysokie, wygodne buty, żeby zabezpieczyć się przed ukąszeniem żmii zygzakowatej.
5. Na terenach zielonych chroń się przed kleszczami i owadami
Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Dlatego na spacery po łąkach, w parku lub lesie zakładaj spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów – środków odstraszających. Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź, czy nie masz kleszcza. Odpowiedni strój i repelenty przydadzą się także, gdy napotkasz owady: gzy, meszki lub komary. Gniazda szerszeni i os omijaj z daleka.
6. Zwracaj uwagę na to, co jesz
Latem żywność łatwo się psuje – z powodu wyższej temperatury, kiepskiego przechowywania czy jedzenia w przygodnych miejscach. Spożycie zepsutej żywności najczęściej prowadzi do zatruć. Dlatego przechowuj produkty spożywcze w odpowiednich warunkach i niskiej temperaturze, myj owoce i warzywa przed jedzeniem, przestrzegaj terminów przydatności produktów do spożycia. Pamiętaj także o myciu rąk oraz przygotowaniu żywności do spożycia zgodnie z informacjami na etykiecie. Nie kupuj produktów niewiadomego pochodzenia.
7. Zabierz na wyjazd apteczkę pierwszej pomocy
Warto zaopatrzyć się w materiały oraz środki pierwszej pomocy. Przydadzą się one w nagłych przypadkach zachorowania lub urazu, które mogą wystąpić w trakcie podróży. Jeśli przyjmujesz na stałe leki, nie zapomnij zabrać ich ze sobą.
8. Naucz się podstaw ratowania życia lub przypomnij je sobie
Szybka i prawidłowa reakcja może uratować czyjeś życie. Dlatego warto umieć resuscytację krążeniowo-oddechową. Wiedzieć, jak i kiedy ułożyć ciało w bezpiecznej pozycji. Co zrobić w przypadku omdlenia, krwotoku, zatrucia, oparzenia, porażenia prądem, zachłyśnięcia, skaleczenia czy zwichnięcia lub złamania kończyny.
9. Pamiętaj o numerach alarmowych
W sytuacji zagrożenia Twoja pamięć może Cię zawieść. Dlatego zapisz numer alarmowy 112 w telefonie albo na kartce, którą cały czas będziesz przy sobie nosić. Gdy Ty lub ktoś inny znajdzie się w niebezpieczeństwie, zadzwoń po pomoc. Poinformuj dyspozytora, w jakim stanie jest osoba poszkodowana i gdzie się znajduje.
10. Za granicę zabierz ze sobą kartę EKUZ
Jeśli planujesz urlop w Europie i jeszcze nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), złóż wniosek o nią. Dzięki EKUZ w razie nagłej choroby będziesz mógł skorzystać z leczenia.
Źródło: http:// https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/10-zasad-bezpiecznych-wakacji
Odbiór wyników egzaminu
Informujemy, że wyniki egzaminu ósmoklasisty będzie można odebrać 3 lipca br. od godz. 12.00 w sekretariacie szkoły.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- 75
Najlepsza Drużyna, to moja Rodzina
Niezawodni rodzice, wspaniali uczniowie, dużo zabawy i odrobina słońca. Tego właśnie było pod dostatkiem w poniedziałek - 10 czerwca, kiedy w naszej szkole wspólnie świętowaliśmy Dzień Rodziny. Pierwsza część imprezy odbyła się wewnątrz budynku. Na szczęście chmury rozwiały się szybko, więc wspólne biesiadowanie oraz zabawy mogły odbyć się na zielonym terenie wokół szkoły.
62Wszystkich przybyłych na uroczystość przywitała dyrektor szkoły p. Aleksandra Hałaczkiewicz. Honorowym gościem imprezy był Wójt Gminy Strzelce Wielkie p. Damian Ciemcioch, który złożył zebranym życzenia z okazji Dnia Mamy, Dnia Dziecka i Dnia Taty. Rozpoczęto od pokazu artystycznego, gdzie swoje umiejętności wokalno-taneczne zaprezentowali uczniowie klas I-III. Klasa III wystawiła baśń „Czerwony Kapturek”. O godz. 12.00 odbył się konkurs wiedzy o Harrym Potterze zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną we współpracy z p. Katarzyną Krasoń i p. Ewą. Słupińską. Wzięło w nim udział 12 uczniów. Wśród laureatów z najwyższą punktacją znaleźli się: Nadia Mazur, Magdalena Urbańska, Kacper Wojtasik, Wiktor Dzbik, Martyna Olszewska, Nikodem Wiśniewski i Lena Taranek, którym serdecznie gratulujemy. Dodatkowo uczniowie wspólnie rysowali oraz tworzyli zakładki do książki.
Niecodzienną atrakcją były dziecięce tatuaże oraz zajęcia z animatorką, która zorganizowała zabawy i konkursy oraz dmuchanie ogromnych baniek mydlanych. Starsi uczniowie rozegrali zawody sportowe. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali atrakcyjne nagrody sfinansowane przez sponsorów.
Rodzice mogli odpocząć w kawiarence, w której serwowano ciasta oraz kawę i herbatę. Na bardziej zgłodniałych czekał grill z pysznymi kiełbaskami, bułką i napojami.Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie pikniku rodzinnego. Wyjątkową hojnością wykazali się:
Urząd Gminy Strzelce Wielkie
Zakład Produkcji Produktów Mięsnych Paweł Sterczewski Strzelce Wielkie
Kotły Koch Damian Koch Strzelce Wielkie
Agros - Wrońscy Strzelce Wielkie
Zakład mięsny DEMETER Kamieńsk
Lewiatan Firma Handlowa Marczak
Zeger Salon Rowerowy Pajęczno
Piekarnia Chobot Jadwiga Nowa Brzeźnica
Piekarnia Lech Mikołajczyk Biała
Lodziarnia Gdzie Lato Gelato Katarzyna Biegała
Sklep sportowy Fenix Pajęczno Kawiarnia Korner Strzelce Wielkie
Pizzeria Ricco Pajęczno Piekarnia Oktawia Walasik Siemkowice Pajęczno, Intermache Pajęczno
Restauracja Inna Bajka Stanisław, LaFamiglia Pajęczno
ZUW MASZ Strzelce Wielkie,
"Grafi" Przedsiębiorstwo Handlowe Wioletta Barczyk, Strzelce Wielkie
KGW Strzelce Wielkie za pożyczenie urządzeń do popcornu i waty cukrowej
Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację festynu:
- Radzie Rodziców, w szczególności jej przewodniczącej p. Ewie Machurze, która pozyskała w/w sponsorów.
- Rodzicom za upieczenie ciast oraz pomoc przy organizacji imprezy
- Pani Marcie Binek i p. Klaudii Maligłówce – za zorganizowanie konkursu o Harrym Potterze
- Nauczycielom, którzy koordynowali całe przedsięwziecie, przygotowali dekoracje i występy artystyczne
Gościom dziękujemy za przybycie. Cieszymy się, że wszyscy mogliśmy miło spędzić czas. Do zobaczenia za rok!
Zaproszenie
Laboratoria Przyszłości
W maju przeprowadzono kolejne zajęcia z wykorzystaniem sprzętu - drukarki 3D zakupionego w ramach programu Laboratorium Przyszłości. Ten nowoczesny sprzęt uatrakcyjnił zajęcia i pozwolił naszym uczniom rozwijać swoje zainteresowania. Celem zajęć było rozwijanie kreatywności i logicznego myślenia poprzez tworzenie własnych projektów w bezpłatnej aplikacji TinkerCad. Uczniowie klasy 2b pod kierunkiem Moniki Gamrat i Kamili Kapeli zaprojektowali upominki dla taty – breloczki w kształcie klucza i samochodu, natomiast uczniowie klasy 7a pod opieką Moniki Modlińskiej przygotowali projekt breloczku koniczynki dla absolwentów klasy 8. Niezwykle pomocni okazali się uczniowie klasy 6 – Marcel Mesjasz i Kacper Wojtasik, którzy służyli pomocą swoim kolegom. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem a prezenty bardzo ucieszyły obdarowanych.
Szkolny Konkurs Recytatorski
W dniu 29 maja 2024 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski „Poeci dla dzieci”. Wzięło w nim udział 14 uczniów klas I-III. Przy ocenie jury brało pod uwagę tempo recytacji, głośność , poprawność artykulacyjną i interpretację wiersza wybranego przez dzieci. Jury w składzie Katarzyna Krasoń, Bożena Młynarczyk , Ewa Słupińska przyznało I miejsce czworgu uczniom:
Kornelii Bździon z kl.Ib , Agacie Woźniakowskiej z kl.Ia, Emilii Urbańskiej i Michałowi Nowakowi z kl. III.
II miejsce zdobyli: Bartosz Perczak z kl.IIa, Amelia Mesjasz z kl.IIb i Alicja Nowak z kl.Ia.
III miejsce zajęła Iga Grzesiak z kl.IIa.
Laureaci otrzymali nagrody książkowe.
EKSPERYMENTY MAŁE I DUŻE – innowacja pedagogiczna
Pod koniec maja została zrealizowana innowacja pedagogiczna „Eksperymenty małe i duże”. Innowacją zostali objęci uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich. Uczniowie przygotowali doświadczenia z fizyki, które później zaprezentowali przedszkolakom, grupy: 4,5,6 – latków oraz klasom: Ia, Ib, IIb.
26Przez trzy dni dzieci z przedszkola i klas pierwszych mogli obserwować „dziwne zachowanie balonów”. Naelektryzowane balony zbliżano do skrawków papieru, waty, pieprzu, ściany, włosów ucznia oraz tłumaczono zjawisko elektrostatyki. Pokazano również, iż podgrzewany na ogniu balon napełniony wodą nie pęka, natomiast napompowany pęka. Dzieci mogły same się przekonać, że np. ryż preparowany umieszczony w nadmuchanych woreczkach foliowych przywiera do wnętrza ścianek woreczka po naelektryzowaniu. Widzieli linijkę plastikową, która po naelektryzowaniu przez pocieranie papierem przyciągała i toczyła po stole puszkę aluminiową. Uczniowie klasy VIII pokazali dzieciom różne rodzaje magnesów oraz jak zachowują się bieguny jednoimienne i różnoimienne. Dzieci mogły sprawdzić czy magnes przyciągnie spinacze, pinezki, monety, biżuterię. Na przykładzie motyla zrobionego z papieru i spinacza testowali czy pole magnetyczne przenika przez papier. W doświadczeniu ciekawostką było to, iż jedne monety jednogroszowe są przyciągane przez magnes, a inne nie. Dzieci mogły sprawdzić czy ich biżuteria jest prawdziwa czy sztuczna. Otóż magnez przyciągał biżuterię ze stali chirurgicznej, natomiast wykonanej ze złota i srebra nie przyciągał. Mogli poznać działanie, budowę oraz zastosowanie elektromagnesu. Przedstawiono również kosz z różnymi przedmiotami, który miał symbolizować wysypisko śmieci. Dzieci poczuły się tak, jakby segregowali śmieci i za pomocą magnesu wyciągali przedmioty metalowe i stalowe. Zaobserwowali kieliszki, które po odpowiednim wprawieniu ich w drgania wydawały różne dźwięki. Dużą atrakcją dla dzieci było doświadczenie z przedstawieniem wulkanu oraz pokazanie ognia z wykorzystaniem dezodorantu.
Głównym celem innowacji jest popularyzacja i prezentacja fizyki w sposób przyjazny dla ucznia. Uświadamianie uczniom, że fizyka może być barwna i wesoła. Uczniowie byli aktywni i zmotywowani do nauki. „Zabawowa” forma zdobywania wiedzy bardzo im się spodobała.
Egzamin ósmoklasisty
Od dniach 14-16 maja uczniowie klasy ósmej przystąpili do pierwszego w swoim życiu ważnego egzaminu - egzaminu ósmoklasisty. Przez kolejne trzy dni pisali wypracowanie i rozwiązywali test z języka polskiego. Musieli wykazać się między innymi znajomością lektur (zwłaszcza „Kamieni na szaniec”) W kolejnym dniu na egzaminie z matematyki mieli do rozwiązania 19 zadań. W ostatnim dniu zdecydowana większość wybrała język angielski, tylko 1 osoba pisała egzamin z języka niemieckiego. Teraz pozostało oczekiwanie na wyniki. wyniki. Życzymy naszym uczniom, aby uzyskali jak najwięcej punktów i dostali się do wymarzonych szkół.
Spotkanie autorskie z pisarką
- 8
9 maja 2024 r w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Dorotą Combrzyńską – Nogalą. Autorka przedstawiła krótko swoją twórczość, a później pokazała prezentację dotyczącą tła historycznego jednej ze swoich powieści – „Skutki uboczne eliksiru miłości”, której akcja rozgrywa się podczas stanu wojennego w 1981 roku w miejscowości Warta, leżącej w woj. Łódzkiem. Na zakończenie spotkania można było zakupić książki pisarki podpisane jej autografem.
MIŁEGO ŚWIĘTOWANIA
Zaproszenie
Szanowni Rodzice
Zapraszamy na zebranie z rodzicami,
które odbędzie się 7 maja br.
O godzinie spotkania informują wychowawcy klas.
Wyniki konkursu "Zilustruj Miłosza"
Publikujemy poniżej wyniki Konkursu Plastycznego "Zilustruj Miłosza" zorganizowanego dla uczniów naszej szkoły. Należało wykonać pracę plastyczną będącą ilustracją do wybranego wiersza Czesława Miłosza.
Celem konkursu było pobudzenie wyobraźni i rozwijanie uzdolnień plastycznych uczniów, zapoznanie z twórczością Czesława Miłosza – patrona 2024 r. oraz zachęta do czytania poezji.
Jury w składzie: Sylwia Grobelna, Bożena Młynarczyk, Ewa Słupińska postanowiło przyznać I miejsce w kategorii klasy I-III Michałowi Nowakowi i Emilii Urbańskiej z klasy III, a w grupie starszej I miejsce przyznano Milenie Dudek z klasy VIIa.
Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dodatnie punkty z zachowania. Prace są do obejrzenia w bibliotece szkolnej.