ŻYCZENIA WIELKANOCNE
Sukces naszej uczennicy!
W dniu 3 kwietnia 2025r. w Kleszczowie odbył się konkurs j. angielskiego „Mind your grammar” przeznaczony dla ósmoklasistów. Zadania konkursowe składały się z 3 części: pracy z piosenką, filmem o sztucznej inteligencji oraz testu gramatycznego. Naszą szkołę dumnie reprezentowało 5 uczniów.
Milena Dudek z klasy VIIIa zajęła 3 miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach!
Święto Chrztu Polski
W dniu 14 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 1059 rocznicy Chrztu Polski. Samorząd Szkolny przygotował piękną dekorację, która nadała uroczystości wyjątkowy charakter. Uczniowie klasy 7 pod kierunkiem Pani Jolanty Błasiak – Kozioł zaprezentowali program artystyczny, który przybliżył zebranym to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Dzięki zaangażowaniu i talentowi uczniów mogliśmy przenieść się w czasie i poczuć atmosferę tamtych dni. Akademia była nie tylko lekcją historii, ale również okazją do refleksji nad znaczeniem Chrztu Polski dla naszej tożsamości narodowej i kulturowej.
2
Konkurs Wiedzy Biblijnej
W dniu 3 kwietnia 2025 r. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się Finał XXX Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas VI – VIII szkół podstawowych, pod hasłem; Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach. W finale uczestniczyło 59 uczniów, którzy zdobyli najlepszy wynik na etapie rejonowym we własnej diecezji. Naszą szkołę reprezentował Tymoteusz Jochemczak uczeń klasy VI b. Tymoteuszowi gratulujemy odwagi, wytrwałości, pracowitości i wiedzy. Dziękujemy, że dzielnie reprezentował naszą szkołę. Zdobył cenny skarb – wiedzę o Dziejach Apostolskich. To kolejna księga Nowego Testamentu, którą szczegółowo poznał. Niech ten zapał nie gaśnie i stanie się dalszą przygodą z Pismem Świętym.
Do następnego konkursu!
Turniej Wiedzy Pożarniczej
- 26
Miło poinformować, że uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w gminnych eliminacjach Turnieju Wiedzy Pożąrniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom 2025" przeszli do kolejnego etapu eliminacji powiatowych. W turnieju wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych naszej gminy, w sumie 18 uczniów. Jednakże, najlepsi byli:
W kategorii wiekowej klas I-IV:
I miejsce - Michał Nowak - ZSP Strzelce Wielkie,
II miejsce - Zuzanna Sobczyk - SP Wiewiec,
w kategorii wiekowej klas V-VIII
I miejsce - Filip Pukacz - SP Wiewiec,
II miejsce - Alicja Cyndecka - ZSP Strzelce Wielkie.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
21 marca 2025 – Światowy Dzień Zespołu Downa zwany Dniem Kolorowej Skarpetki oraz Pierwszy Dzień Wiosny
- 33
21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny, ale również Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa. Został on ustanowiony w 2005 roku, a od 2012 roku święto organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez powodu wyznaczono na 21 marca. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca roku, ponieważ właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Kolorowe skarpetki 21 marca mają stanowić symbol tolerancji. Dają możliwość pokazania, że niedopasowanie nam nie przeszkadza, że akceptujemy wszystkich, bez względu na to, czy są sprawni w 100%, czy trochę mniej. Skarpety „nie do pary” pokazują nam, że nie trzeba idealnie pasować, aby być szczęśliwym.Kolorowe skarpetki, które 21 marca pojawiły się na stopach uczniów naszej szkoły, są symbolem wsparcia dla osób borykających się z problemem niedopasowania genotypowego.
Tego dnia w świetlicy szkolnej uczniowie klas III pod okiem pedagoga specjalnego wykonali kolorowy plakat symbolizujący święto, który następnie ozdobił szkolny korytarz.
Uczniowie klasy II b obejrzeli prezentację, która zawierała informacje o Zespole Downa oraz wykonali prace plastyczną ze skarpetkami w roli głównej. Podczas rozmowy z pedagogiem uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat osób z niepełnosprawnościami. Podawali przykłady, w jaki sposób traktować osoby z Zespołem Downa, aby nie czuły się wykluczone przez osoby zdrowe.
Z okazji pierwszego dnia wiosny w szkole ogłoszono „dzień bez plecaka”. Celem zabawy było uruchomienie wyobraźni i pomysłowości uczniów w przygotowaniu ciekawych rozwiązań. Kreatywności nie było końca. Uczniowie klas I – VIII tego dnia zamienili plecaki na oryginalne zamienniki: kosze worki, walizki, torby podróżne, zabawki, wiadra i i wiele innych.
Uczniowie klas starszych dodatkowo uczestniczyli w zawodach sportowych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego.
Było kolorowo i radośnie jak na pierwszy dzień wiosny przystało!
O laur Bielskiego 2025
W czwartek 27 marca br. został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Literacki "O laur Bielskiego". Organizatorem przedsięwzięcia jest Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie. Współorganizatorem jest Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki z/s w Działoszynie oraz Starostwo Powiatowe w Pajęcznie. Była to już XXIV edycja konkursu.
Konkurs adresowany był do osób dorosłych z całego kraju oraz do młodzieży: uczniów klasy VI -VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu pajęczańskiego oraz do uczniów szkół ponadpodstawowych spoza powiatu, którzy są mieszkańcami powiatu pajęczańskiego.Uczestnicy mogli napisać opowiadanie, wywiad, reportaż, esej lub wiersz na jeden z trzech zaproponowanych tematów:
- Podróż do własnego wnętrza. O tym, czy warto poznać samego siebie.
- Tajemnice, zagadki, sekrety ..., czyli moja opowieść kryminalna.
- Cudze chwalicie, swego nie znacie. Czyli o tym, co się wydarzyło w naszym miasteczku, na naszej wsi…
Z naszej szkoły udział w konkursie wzięły uczennice z klas szóstych i ósmych.
Lena Światła z klasy 6a otrzymała wyróżnienie za opowiadanie pt.” Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach!
Konkurs kaligraficzny
Hanna Morga, uczennica klasy V, 13 marca br. wzięła udział w drugim etapie Międzypowiatowego Konkursu Kaligraficznego „Zapomniana sztuka pięknego pisania”, którego organizatorem było Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu.
Konkurs, który miał na celu popularyzowanie sztuki pięknego pisania, cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów z różnych miejscowości.Nasza uczennica wykazała się niezwykłą precyzją, starannością oraz pasją w wykonaniu kaligraficznych prac, co zostało zauważone przez jurorów. To duże osiągnięcie nie tylko w kontekście artystycznym, ale także świadectwo talentu i ciężkiej pracy.
Gratulujemy Hani oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach!
Zaproszenie do udziału w konkursie recytatorskim
Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza uczniów klas I-III do udziału w szkolnym konkursie recytatorskim "Szkolne sprawy i sprawki".
Finał konkursu odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 9.15 w bibliotece.
Szczegóły w załączonym regulaminie.
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii - święto, które stało się popularne na całym świecie. Z tej okazji nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego St. Patrick’s Day. W tym dniu przygotowano wystawę prezentującą wiele informacji, zdjęć i ciekawostek na temat Irlandii oraz Dnia Św. Patryka. Uczniowie pamiętali o zielonym stroju, w klasach odbyły się lekcje o kulturze kraju, symbolach Irlandii oraz tradycjach Zielonej Wyspy. Ten dzień stał się też dobrą okazją do wykorzystania naszej pracowni 3D, uczniowie zaprojektowali i wydrukowali koniczynki – symbol Irlandii, którymi później zostali obdarowani uczestnicy konkursu z klas I-III.
Organizatorami wydarzenia były: Małgorzata Sikora, Agata Bednarska i Kamila Tokarska-Łyp.20
THEATRE TRIP – DR. JEKYLL & MR. HYDE
On March 11th, our students had the opportunity to attend a remarkable theatre performance in English. The play „Dr. Jekyll and Mr. Hyde” was staged at the V6 Theatre in Łódź. The dark and mysterious story was a captivating production that kept us engaged from start to finish. The lead actor skillfully portrayed both Dr. Jekyll and his sinister ego Mr. Hyde. The dark Victorian London, the suspenseful mood and thrilling plot really drew the audience into the world of R. L. Stevenson’ s classic novel.
This theatre experience was both educational and entertaining. Watching Dr. Jekyll & Mr. Hyde on stage not only deepened our appreciation for English literature but also helped us improve our language skills. We would love to attend another English – language performance very soon.
WYCIECZKA NA SPEKTAKL W JĘZYKU ANGIELSKIM – DR. JEKYLL & MR. HYDE
W dniu 11.03.2025r. uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w wycieczce do teatru V6 w Łodzi na spektakl w języku angielskim pt. „Dr. Jekyll & Mr. Hyde”.
Sztuka wystawiona została na podstawie słynnej gotyckiej noweli autorstwa R. L. Stevensona. Historia o doktorze Jekyll’u, który po wypiciu tajemniczego eliksiru zmienia swoje oblicze i przemienia się w pana Hyde’a i staje się ucieleśnieniem zła, dostarczyła widzom wielu emocji i niezapomnianych wrażeń.
1Spektakl zachwycił nas mroczną i tajemniczą fabułą oraz przeniósł w odległe czasy wiktoriańskie do deszczowego i ponurego Londynu. Dzięki wspaniałej grze aktorów, którzy przyjechali do teatru prosto z Wielkiej Brytanii uczniowie mieli niespotykaną okazję posłuchać autentycznego języka angielskiego w kontekście sztuki i dialogu, osłuchać się z naturalnym akcentem i wymową oraz sprawdzić swoje umiejętności językowe.
To nowe doświadczenie niezwykle nas wzbogaciło, zamierzamy kontynuować wyjazdy na anglojęzyczne przedstawienia, z niecierpliwością czekamy na nowy repertuar. wycieczkę zorganizowały: Agata Bednarska i Kamila Tokarska-Łyp. Dziękujemy opiekunom Katarzynie Krason i Jolancie Blasiak Kozioł
Ogłoszenie
Wyniki konkursu fotograficznego
Publikujemy poniżej wyniki konkursu fotograficznego "Książka na długie jesienno-zimowe wieczory".
Kategoria IV-VI:
I miejsce - Nadia Machura - (kl.VIa),
II miejsce - Emilia Urbańska - (kl. IV),
III miejsce - Lena Taranek i Lena Światła - (kl.VIa).
Kategoria VII - VIII:
wyróżnienie - Igor Jakubowski - (kl. VIIIb)Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych szkolnych konkursach.
Dzień Bezpiecznego Internetu
- 4
W dniach 12 i 14 lutego w naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w Internecie. Była to doskonała okazja do zwiększenia świadomości uczniów na temat zasad bezpiecznego korzystania z sieci oraz zagrożeń związanych z cyberprzemocą. 12 lutego uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili lekcje online dla klas 1-3. Tematem spotkania był Dzień Bezpiecznego Internetu, a podczas zajęć najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie poruszać się w wirtualnym świecie. 14 lutego odbyła się lekcja online dla klas 4-8 pt. "Przemoc i cyberprzemoc rówieśnicza – jak ją rozpoznać i jak reagować". Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycielki: Jolantę Błasiak – Kozioł, Agatę Bednarską i Monikę Modlińską, a przeprowadzone przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Uczniowie poznali definicję przemocy i cyberprzemocy, nauczyli się je rozpoznawać oraz reagować na nie w odpowiedni sposób. Omówiono również miejsca i instytucje, w których można szukać pomocy w trudnych sytuacjach. Tego typu inicjatywy są niezwykle istotne, ponieważ pomagają naszym uczniom lepiej zrozumieć zagrożenia w Internecie i uczą ich, jak świadomie oraz odpowiedzialnie korzystać z sieci.
Udanego wypoczynku
Rozpoczynamy ferie!!!
Mamy nadzieję, że czas wolny od zajęć szkolnych będzie spędzony przez dzieci i młodzież zdrowo oraz bezpiecznie.
Jak bezpiecznie wybrać wyjazd wypoczynkowy na ferie
W związku z Dniem Ochrony Danych Osobowych oraz zbliżającymi się feriami zimowymi, przedstawiamy kilka porad jak bezpiecznie wybrać ofertę wypoczynku dla siebie i swojego dziecka.
Szczegóły pod linkiem zamieszczonym poniżej:
Nudzisz się w ferie?
Placówka Terenowa KRUS w Pajęcznie wie jak temu zaradzić. Zaprasza do udziału w konkursach.
Szczegóły na plakatach i pod linkiem zamieszczonym poniżej.
Dzień Bezpiecznego Intrenetu
W dniach 12 i 14 lutego w naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w Internecie. Była to doskonała okazja do zwiększenia świadomości uczniów na temat zasad bezpiecznego korzystania z sieci oraz zagrożeń związanych z cyberprzemocą. 12 lutego uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili lekcje online dla klas 1-3. Tematem spotkania był Dzień Bezpiecznego Internetu, a podczas zajęć najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie poruszać się w wirtualnym świecie. 14 lutego odbyła się lekcja online dla klas 4-8 pt. "Przemoc i cyberprzemoc rówieśnicza – jak ją rozpoznać i jak reagować". Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycielki: Jolantę Błasiak – Kozioł, Agatę Bednarską i Monikę Modlińską, a przeprowadzone przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Uczniowie poznali definicję przemocy i cyberprzemocy, nauczyli się je rozpoznawać oraz reagować na nie w odpowiedni sposób. Omówiono również miejsca i instytucje, w których można szukać pomocy w trudnych sytuacjach. Tego typu inicjatywy są niezwykle istotne, ponieważ pomagają naszym uczniom lepiej zrozumieć zagrożenia w Internecie i uczą ich, jak świadomie oraz odpowiedzialnie korzystać z sieci.
Rekrutacja na nowy rok szkolny
OGŁOSZENIE
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Strzelcach Wielkich ogłasza nabór dzieci
w postępowaniu rekrutacyjnym
do przedszkola oraz do klasy pierwszej
na rok szkolny 2025/2026Zainteresowane osoby proszę o złożenie wniosków o przyjęcie do przedszkola i klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich w terminie :
- Od 28.01.2025 r. do 14.02.2025r. – do przedszkola (u P. Ewy Skubiszewskiej lub w sekretariacie szkoły)
- Od 28.01.2025 r. do 14.02.2025r. – do klasy pierwszej (w sekretariacie szkoły)
Dokumenty do pobrania: