Uczniowie naszej szkoły wzięli udział we wspólnej zabawie związanej z obchodami 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowanej przez Radio Łódź. Nalezało nagrać film z grupowego wykonania piosenki patriotycznej do podkładu pobranego ze strony radia. Z otrzymanych materiałów zostanie zmontowany film tworząc tym samym PatrIotyczny Chór Radia Łódź.
Zapraszamy do obejrzenia filmów przygotowanych przez szkolny chór prowadzony przez p. Sebastiana Chodaka.
Do ich nagrania wykorzystano sprzęt z programu "Laboratoria Przyszłości".
PATRIOTYCZNY CHÓR RADIA ŁÓDŹ
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada odbyła się uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości. W tym szczególnym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani "na galowo", z własnoręcznie wykonanymi kotylionami i chorągiewkami.
O godz. 11:11 cała szkolna społeczność zaśpiewała Mazurek Dąbrowskiego włączając się w ten sposób w akcję "Szkoła do Hymnu ". Jest to przedsięwzięcie zainicjowane przed pięcioma laty przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, polegające na zaproszeniu wszystkich instytucji oświatowych - szkół, przedszkoli i placówek polonijnych do wspólnego odśpiewania hymnu w ostatnim dniu roboczym przed Świętem Niepodległości. W tym roku przypadło to w czwartek, 10 listopada.36W podniosłej atmosferze uczniowie wysłuchali zarysu historycznego trudnych i skomplikowanych dziejów Polski. Starsi koledzy i koleżanki przypomnieli jak ważną rzeczą dla narodu jest wolność, zwłaszcza w kontekście toczącej się wojny tuż za naszą granicą. Przypomniano historię pieśni legionowych, które od tylu lat towarzyszą Polakom w obchodach Święta Niepodległości. Wraz ze szkolnym chórem wspólnie odśpiewano najpopularniejsze z nich.
Imprezie towrzyszyła wystawa prac plastycznych uczniów "Mężowie Niepdległości".
Akademię przygotowały p. Ewa Bartecka-Wojtala i Sylwia Grobelna w oprawie muzycznej p. Sebastiana Chodaka. Do jej utrwalenia wykorzystano sprzęt otrzymany przez szkołę w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".11 listopada uczniowie naszej szkoły oraz zuchy i harcerze z 9DH "Promieniści wzięli udział w Gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodleglości.
6
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI
Serdecznie zapraszamy do udziału w kiermaszu taniej książki organizowanym przez bibliotekę szkolną w dniach 13 X – 15 XI. Kiermasz odbywa się w godzinach pracy biblioteki w części B (dawna szkoła podstawowa).
W ofercie m. in. repetytoria dla ósmoklasistów, poradniki, powieści dla dzieci i młodzieży, kolorowanki. Cena od 3 do 28 złotych.Ewa Słupińska, Sylwia Grobelna
MIEDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.
49W naszej szkole Dzień Postaci z Bajek obchodziliśmy 8 listopada. Akcję zainicjował Samorząd Uczniowski. Wszyscy chętni uczniowie mogli się przebrać za ulubioną postać bajkową i poprzez to wziąć udział w dobrej zabawie. Bardzo się cieszymy, gdyż większa część uczniów naszej szkoły przyłączyła się do zabawy a ich przebrania były naprawdę bardzo pomysłowe i ciekawe. Niektóre wymagały dużej inwencji twórczej. Wszyscy uczniowie którzy wykazali chęć zabawy zostali nagrodzeni punktami, natomiast uczniowie o najbardziej ciekawych i samodzielnie wykonanych przebraniach mogą sobie wybrać dowolny dzień, w którym będą zwolnieni z odpowiedzi ustnej. Uczniowie wybrani przez Jury to: Jakub Morawski -IV a Iga Mielczarek - IV b Maja CybulskA- V Aleksander Chamala - VI a Mikołaj Bułacz VI b Nadia Mazur -VII Julia Wodnicka - VIII a Nikola Gurtman VIII b.
WYCIECZKA DO TEATRU W CZĘSTOCHOWIE
28 października uczniowie klas 1-3 z wychowawcami wybrali się do Teatru Adama Mickiewicza w Częstochowie na spektakl pt. „Roszpunka”.
18
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
- 33
27 pażdziernika 2022 r. odbyło się ślubowanie klas pierwszych. W tym uroczystym dniu 35 uczniów w obecności p. Wójta Gminy Strzelce Wielkie, p. Dyrektor, p. Wychowawczyń oraz licznie zgromadzonych Rodziców przedstawiło program artystyczny, Jego najważniejszą częścią było pasowanie na ucznia poprzedzone złożeniem przysięgi wg tekstu:
Ślubujemy! starać się być dobrymi uczniami i swoją nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Ślubujemy! Swoim zachowaniem dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Do udokumentowania uroczystości wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości".
SZKOLENIE Leader100SPORT
"Aby Nauczyciel - Rodzic - Trener starali się mówić do dziecka jednym głosem"
526 października w naszej szkole odbyło się szkolenie dla nauczycieli ze szkół, które przystąpiły do realizacji Programu Leader100SPORT "Przez sport do kompetencji". Jest to 4-letni program Marszałka Województwa Łódzkiego (2021-2025), skierowany do dzieci w wieku 5-9 lat. Celem programu jest kształtowanie - poprzez sport - postaw społecznych i kompetencji u najmłodszych z silnym wsparciem nauczycieli i rodziny.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzelcach Wielkich wkroczył w drugi rok realizacji programu. W minionym roku otrzymaliśmy sprzęt sportowy - 3 kosze mini z wyposażeniem, baner edukacyjny oraz materiały dydaktyczne dla koordynatorów i nauczycieli. Więcej o założeniach programu znajdziecie klikając w linki zamieszczone poniżej.
AKTYWNE PRZERWY - innowacja pedagogiczna
W połowie października została zrealizowana innowacja pedagogiczna „Aktywne przerwy”. Innowacją zostały objęte dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich.
Na parterze szkoły oraz na pierwszym piętrze przyklejone zostały gry korytarzowe w formie naklejek. Dzieci mogą teraz aktywnie i ciekawie spędzać czas podczas przerw międzylekcyjnych.
Głównym założeniem innowacji jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez ruch i zabawę z wykorzystaniem korytarzowych gier planszowych oraz rozwijanie prawidłowych relacji i pozytywnych więzi z rówieśnikami poprzez wspólny udział w zabawach typu „Twister” lub „Gra w klasy”. Autorem innowacji jest Monika Gamrat.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.
Ze względu na fakt, że 5 XI w tym roku przypada w sobotę, w naszej szkole postanowiliśmy obchodzić to święto we wtorek - 8 listopada.
Prosimy, aby w tym dniu uczniowie (I - VIII) przebrali się za ulubioną postać bajkową. Trzy najbardziej pomysłowe i kreatywne przebrania zostaną nagrodzone. Nagrodą będzie wybrany przez ucznia Dzień Bez Pytania. Zachęcamy do zabawy.Samorząd Uczniowski
BIAŁY TYDZIEŃ
- 14
21 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach z pierwszej pomocy zorganizowanych przez SP ZOZ Pajęczno przed Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Strzelcach Wielkich pod hasłem "Biały Tydzień".
JESIENNA WIZYTA W ŁODZI
- 23
27 października uczniowie klas: piątej, szóstych i siódmej pod opieką pań Jolanty Błasiak-Kozioł, Katarzyny Krasoń i Ewy Słupińskiej uczestniczyli w wycieczce do Łodzi.
Pierwszym punktem planu była wizyta w Muzeum Kinematografii w Łodzi, które jest jedynym w Polsce muzeum chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej.
Muzeum mieści się w pałacu Karola Scheiblera w parku Źródliska i zajmuje nie tylko pałac , lecz również okazały budynek dawnej wozowni. To jedyne muzeum w Polsce o takim profilu. Można znaleźć w nim wszystko to, co związane jest z kinem: filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne i pamiątki związane z kinematografią. W zbiorach muzeum znajduje się około tysiąca filmów na taśmach celuloidowych i wideo. W ekspozycji stałej prezentowane są urządzenia związane z rozwojem technologicznym kina, w tym historyczne projektory i kamery oraz wystawa "60 lat animacji polskiej", prezentująca materiały ikonograficzne, lalki, elementy scenografii i zaaranżowane plany filmowe, a także urządzenia do animacji filmowej ze zbiorów własnych muzeum i depozytów. Właśnie ta wystawa wzbudziła szczery zachwyt wycieczkowiczów, o czym świadczy ilość zdjęć wykonanych przez naszą młodzież :)
Dużym zainteresowaniem cieszył się również oryginalny i działający fotoplastykon oraz elementy scenografii z filmu „Kingsajs” - polskiej komedii fantasy z 1987 roku.Następnie udaliśmy się do Łódzkiego ZOO, w którym znajduje się otwarte niedawno Orientarium.
Orientarium zajmuje połowę terenu łódzkiego zoo. Największą jego atrakcją jest podwodny tunel. Można z niego obserwować rafę koralową, rekiny i płaszczki. Ma około 26 m długości i 2,4 m wysokości. Wielką atrakcją jest także wybieg i basen dla słoni. Łódzkie Orientarium tonie w egzotycznej, tropikalnej zieleni. W basenie z wodospadem mogliśmy podziwiać najdłuższego krokodyla gawialowego Europy.
Oprócz basenów i ogrodów w Orientarium są wybiegi dla panter mglistych, niedźwiedzi malajskich, gibonów, orangutanów, lwów, tygrysów, żyraf, woliery dla dzioborożców i szpaków balijskich oraz wiele innych egzotycznych zwierząt.Ostatnim punktem programu była wizyta w Łódzkiej Manufakturze, gdzie uczniowie stoczyli laserową bitwę i skorzystali z szerokiej oferty Qulinarium.
Po tych atrakcjach wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do autokaru, aby rozpocząć podróż powrotną do domu.
WYCIECZKA DO LASU
25 października uczniowie klasy II i III wybrali się do pobliskiego lasu. Dzieci układały ciekawe obrazy z darów natury. Uczyły się rozpoznawać grzyby oraz drzewa. Poznały warstwową budowę lasu.
1
WYCIECZKA DO KINA W BEŁCHATOWIE
19 października 2022 r. uczniowie klas piatej i siódmej z wychowawcami odbyli wycieczkę do Kina Helios w Bełchatowie. Obejrzeli film - "King: Mój przyjaciel lew".
6
SPRAWOZDANIE z akcji "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie"
- 29
18 października nasza szkoła przystąpiła po raz pierwszy do III MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem akcji jest m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. W tym roku udało nam się połączyć udział w tej akcji z działaniami realizowanymi w ramach Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa, w którym nasza szkoła uczestniczy.
Do czytania przystąpiliśmy o 9.55. Uczniowie czytali przyniesione przez siebie lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. Wielu z nich sięgnęło po lektury zgodne z tegorocznym hasłem Miesiąca Bibliotek Szkolnych: „Czytanie dla pokoju”. Miejsce do czytania każdy wybierał sam. Uczniowie przeważnie czytali na korytarzach szkolnych poszczególnych pięter ( każda klasa na piętrze, na jakim przypadała jej lekcja). Najmłodszym uczniom wychowawczynie przygotowały kąciki czytelnicze. Część dzieci wybrała bibliotekę szkolną, gdzie do czytania zachęcały wygodne siedziska zakupione w tym roku. W akcji wzięły udział nawet sześciolatki z grupy przedszkolnej, do której z książkami udali się uczniowie z klasy Ib z wychowawczynią. W klasach IV-VIII uczniowie głównie wybierali do czytania salę lub korytarz szkolny. Niektórzy byli tak zaczytani, że nie zauważyli, że przerwa dobiegła końca.
Udział w akcji wzięło 148 uczniów: z klas I-III - 37, z klas IV–VIII – 111, a poza tym 17 nauczycieli. Nasz wynik to 165 czytelników.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w akcji za rok!
NASZYM NAUCZYCIELOM...
- 35
13 pażdziernika odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy piątej przygotowali humorystyczne przedstawienie oraz piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęceniei troskę o dobro wychowanków.
Podczas akademii wykorzystano sprzęt nagłaśniający oraz aparat fotograficzny przekazany szkole w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Uroczystość przygotowały p. Jolanta Błasiak Kozieł, Monika Modlińska i Małgorzata Sikora.
ŻYCZENIA
REKORD W CZYTANIU NA PRZERWIE
Zapraszamy całą szkolną społeczność do wzięcia udziału w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie, która w naszej szkole odbędzie się 18 października.
W tym dniu wszyscy uczniowie powinni mieć z sobą książkę do czytania przyniesioną z domu lub wypożyczoną w szkolnej bibliotece.Celem akcji jest:
– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
– integracja środowiska lokalnego;
– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
– wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
KONKURS ZNAJOMOŚĆI UTWORÓW MICKIEWICZA
KONKURS CZYTELNICZY „KSIĄŻKOWE BINGO”
Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do udziału w konkursie czytelniczym „Książkowe bingo”. Szczegóły konkursu w załączonym poniżej regulaminie.
KONKURS PLASTYCZNY „BOHATEROWIE ULUBIONYCH KSIĄŻEK”
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Bohaterowie ulubionych książek" organizowanym przez bibliotekę szkolną. Bliższe szczegóły znajdziecie w zamieszczonym poniżej regulaminie.